Článek
V lednu 2021 stovky příznivců exprezidenta Trumpa svým násilným vniknutím do Kapitolu přerušily formální potvrzení Joea Bidena prezidentem. Vyšetřování se snaží zjistit, jak velký podíl na tom měl přímo Trump a jeho spolupracovníci.
Trump opakovaně tvrdil, že volby vyhrál a že mu je Joe Biden a demokraté „ukradli“. V den incidentu vyzval své příznivce k pochodu na Kapitol. To vyústilo v evakuaci stovek kongresmanů a přerušení certifikace voleb. Trumpa v té době odsuzovali jak demokraté, tak mnozí straničtí kolegové z Republikánské strany a spřízněná média.
Za útok na Kapitol půjde Texasan na sedm let do vězení. Vyhrožoval šéfce komory i vlastním dětem
Více než rok a půl po incidentu americké ministerstvo spravedlnosti rozeslalo podle zdroje CNN předvolání k soudu třem desítkám lidí z Trumpovy prezidentské kampaně. Figuruje mezi nimi například bývalý šéf kampaně Bill Stepien nebo vrchní účetní volební kampaně Sean Dollman. Ale také mnozí další, po nichž bude soud vyžadovat předložení dokumentů či výslech před tzv. velkou porotou ve Washingtonu.
K rozeslání soudních předvolání navíc došlo pouze několik dní před začátkem 60denního „ticha“ před volbami do amerického Kongresu. V tomto období americké ministerstvo spravedlnosti nevyšetřuje případy související s volbami ve snaze zabránit jejich ovlivňování. Jde o tradiční zvyk před každými volbami do Kongresu USA, které se pravidelně konají co dva roky.
Falešní volitelé
CNN měla možnost nahlédnout do několika předvolání a podle ní se ve velké míře věnují snahám Trumpovy kampaně zvrátit výsledek prezidentských voleb z roku 2020, které Trump prohrál. Předvolání se zaměřují například na Trumpovu politickou organizaci Save America PAC (tzv. PAC organizace zakládají američtí politici kvůli získávání finančních příspěvků od dárců).
Předvolání řeší také údajný plán Trumpovy kampaně ovlivnit systém volitelů, kteří rozhodují o americkém prezidentovi na základě výsledků v každém z 50 amerických států. Každý stát má v závislosti na počtu obyvatel přidělený určitý počet volitelů, a pokud v něm kandidát získá většinu hlasů, jsou mu přiděleni všichni jeho volitelé. K vítězství ve volbách je třeba minimálně 270 z 538 volitelů.
Trumpovi poradci a právníci se podle vyšetřovatelů měli snažit protlačit „falešné“ volitele, čímž by si exprezident zajistil výhru ve volbách. Kvůli tomu si podle CNN soud předvolá například Trumpova poradce Ruddyho Giulianiho, bývalého starostu New Yorku.
Důvod razie FBI u Trumpa: Neodevzdal vše, přísně tajné dokumenty si nechal doma v pracovně
Trump čelí několika na sobě nezávislým vyšetřováním. Začátkem srpna provedla FBI razii v jeho floridském sídle Mar-a-Lago kvůli přísně tajným dokumentům, jež měl exprezident nezákonně vynést z Bílého domu.
Hrozí mu obvinění z porušení zákona o špionáži či ze zatajování, ničení a falšování dokumentů s cílem mařit vyšetřování. Trump to považuje za politicky motivované obvinění.
Útok jeho příznivců na Kapitol a snahu zvrátit výsledek prezidentských voleb také vyšetřuje speciální komise amerického Kongresu složená z demokratů i republikánů.