Článek
Kurája nabídl demisi už ve čtvrtek, kdy parlament odložil hlasování o důvěře vládě. Po dnešní schůzi vedení Fatahu prohlásil, že za tři týdny vznikne nová vláda s "novým předsedou".
Centrem sporu je ministerstvo vnitra
Fatah a Kurája řešili od neděle, kdy Arafat jmenoval krizovou vládu, otázky kolem postu ministra vnitra. Násir Júsuf, který měl vnitro vést, totiž v úterý odmítl složit ministerskou přísahu předtím, než Kurájově vládě vysloví parlament důvěru. Hlasování o důvěře však bylo plánováno až na čtvrtek. Poslanci ale nakonec kvůli sporům o pravomocích vlády hlasování odložili a Arafat začal požadovat nahrazení Júsufa někým jiným. To Kurája ovšem odmítl.
Arafat bezpečnostní složky nepustí
Šéf palestinské diplomacie Nabíl Šás v neděli krátce před Kurájovým oznámením řekl, že krizová vláda bude fungovat bez ministra vnitra. O záležitostech, které do tohoto resortu spadají, bude rozhodovat Rada národní bezpečnosti s Arafatem v čele.
Základem problému kolem ministerstva vnitra je pravomoc nad bezpečnostními složkami, o kterou se Arafat nechce dělit. Kvůli tomuto problému odstoupil v září po čtyřech měsících ve funkci také Kurájův předchůdce Mahmúd Abbás.