Hlavní obsah

Kupujte naši ropu a jadernou dohodu dodržíme, vzkázal Írán evropským zemím

Teherán

Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ve středu představil sedm bodů, jimiž Teherán podmiňuje dodržení jaderné dohody poté, co od ní odstoupily Spojené státy. Jedním z hlavních požadavků je, že evropské země budou nadále kupovat íránskou ropu. S odkazem na sdělení, které bylo umístěno na Chameneího webových stránkách, o tom informovala agentura Reuters.

Foto: Morteza Nikoubazl, Reuters

Íránský ajatolláh Alí Chameneí

Článek

Prezident Donald Trump před dvěma týdny oznámil, že USA odstupují od mezinárodní dohody s Íránem, která umožnila zmírnění protiíránských sankcí výměnou za ústupky Teheránu v jeho jaderném programu. Ostatní signatáři (Británie, Francie, Rusko, Čína, Německo, Evropská unie) dali v posledních dnech Teheránu najevo, že ujednání z roku 2015 chtějí dodržovat i po americkém odchodu.

Evropské mocnosti musí chránit před tlakem ze strany USA prodej íránské ropy a nadále íránskou ropu kupovat, uvedl jako jednu z podmínek Chameneí. Evropští signatáři podle nejvyššího íránského duchovního musí rovněž slíbit, že se nebudou snažit jadernou dohodu pozměnit tak, aby se vztahovala na íránské operace na Blízkém východě a na íránský balistický program.

„Evropské banky by měly chránit obchodování s islámskou republikou. Nechceme mít konflikt s těmito třemi státy (Francií, Německem a Británií), ale zároveň jim nedůvěřujeme,” uvedl Chameneí s tím, že by Evropa měla kupovat íránskou ropu a zmírnit tak možný negativní dopad amerického rozhodnutí od jaderné dohody odstoupit.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo naopak tento týden zveřejnil 12 požadavků, jejichž splněním Spojené státy podmiňují zmírnění či zrušení protiíránských sankcí. Írán podle něho musí mimo jiné zcela skoncovat s obohacováním uranu, které v omezeném měřítku dohoda z roku 2015 umožňuje.

Další podmínkou je povolení přístupu nezávislých inspektorů do íránských zařízení pracujících s nukleárním materiálem. V neposlední řadě se požadavky týkají také íránského balistického programu a role Íránu na Blízkém východě; podle Američanů Teherán zejména nesmí vyhrožovat či ohrožovat spojence USA - Izrael a Saúdskou Arábii.

Související články

Výběr článků

Načítám