Článek
Prezident Fidel Castro jej zdůvodnil snahou vykázat tento nešvar z veřejného života. Kuřáků podle něj stále přibývá a zatím nepomohly ani osvětové kampaně.
Jak uvádějí statistiky, v zemi nyní kouří čtyři z deseti Kubánců. Čísla jsou ale podhodnocená a prosazení legislativy do praxe bude obtížné. Sám Castro tabáku neholduje. Před několika roky skoncoval také s oblíbenými doutníky.
Zmizí automaty na cigarety
Kuřáci získají od února v restauracích, kinech, sportovních stadiónech a divadlech speciálně vymezené prostory. Jinde si zapálit nebudou moci. Úplný zákaz platí rovněž pro vozidla taxislužby, vlaky a autobusy.
Z ulic zmizí rovněž automaty s cigaretami. Tabákové výrobky zmizí také z pultů obchodů u škol. Zákaz platí pro ty z nich, které se nachází blíže než 90 metrů u vzdělávacích institucí.
Kubánci si budou nadále moci koupit cigarety po dovršení 16 roku. V tomto ohledu nový zákon nic nemění.
Kuba ročně vyveze do světa doutníky za 200 miliónů dolarů (asi 5 mld. Kč).
Zákazy v celém světě
Havana svým opatřením se zařadí po bok jiných států, které říkají NE tabáku ve veřejných prostorách. Norsko, Irsko, Černá Hora, Nový Zéland a Indie zákony přijaly vloni. Letos k nim přibylo Bulharsko a Itálie.
V roce 2006 vytáhne proti kuřákům i Skotsko, Wales, Anglie, Rakousko, Nizozemsko a Německo.
Pomyslný rekord drží Bhútan. Himalájské království v prosinci 2004 kouření zakázalo zcela, v tamních obchodech nelze ani tabákové výrobky koupit.