Článek
Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranila se, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.
Policisté v Íránu rozhánějí demonstranty ostrými náboji
„Státní televize v pátek večer oznámila, že se bilance obětí nedávných nepokojů podle neoficiální statistiky vyšplhala na 35 lidí,“ uvedla íránská tisková agentura Borna News, která má blízko k íránským ministerstvům. Předchozí oficiální údaj zmiňoval 17 obětí.
Íránské úřady v souvislosti s protesty uvedly, že v zemi omezí přístup k internetu. „Dokud nepokoje neskončí, bude internet omezen,“ citovala americká CNN z prohlášení íránského ministra vnitra Ahmada Vahídího. Jak ministr dodal, jejich cílem je „zabránit organizaci nepokojů prostřednictvím sociálních sítí“.
Protesty žen v Íránu sílí. Demonstrují proti úmrtí Íránky zatčené mravnostní policií
Už v minulých dnech se objevily informace, že v době protestů rychlost internetu zpomalila a že úřady zablokovaly přístup k službám Instagram a WhatsApp, které Íránci nejvíce používají. Facebook a Twitter úřady v zemi zablokovaly již dříve. Telegram, YouTube a TikTok fungují nespolehlivě.