Článek
„Zatím v tuto chvíli neexistují žádné předpoklady pro jednání, protože všichni znají odmítavý postoj Ukrajiny. Proto speciální vojenská operace pokračuje,“ řekl podle ruské tiskové agentury TASS mluvčí Kremlu. Termínem „speciální vojenská operace“ označuje Rusko svou agresi vůči sousední zemi započatou v únoru 2022.
Peskov narážel na předloňský dekret ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který zakazuje jakákoli vyjednávání s Ruskem. Dokument ale nechává otevřenou možnost pro jednání s jinou hlavou ruského státu než s Putinem.
There are currently no grounds for peace talks between Russia and Ukraine due to Kiev's formal refusal to negotiate with Moscow – Kremlin spokesperson Dmitry Peskov pic.twitter.com/HG9wqlL8XG
— TRT World Now (@TRTWorldNow) April 27, 2024
Peskov zdůraznil, že postoj Putina je „dobře známý“. „Naposledy o tom mluvil během dubnového rozhovoru s (běloruským prezidentem Alexandrem) Lukašenkem,“ připomněl mluvčí s tím, že postoj Moskvy je „konzistentní“.
Mluvčí své výroky pronesl v odpovědi na otázku, zda by základem budoucí mírové smlouvy mohl být návrh dohody vypracovaný vyjednavači obou stran v Istanbulu před dvěma lety. Peskov k tomu dodal, že dokument byl tehdy „fakticky parafován“, ale že Kyjev kvůli „přímému nátlaku Londýna odmítl dotáhnout smlouvu do konce“.
„Všichni si dobře uvědomují, že dokument byl skutečně parafován, a všichni také dobře vědí ze slov jednoho účastníka těchto jednání z ukrajinské strany, jaký byl přesný důvod odmítnutí Ukrajinců v nich dále pokračovat,“ řekl dále Peskov. „Byl to přímý tlak z Londýna,“ dodal.
Brisantes Dokument – „Russland und die Ukraine waren einer Friedenslösung sehr nah“ https://t.co/OFt72hc1NV pic.twitter.com/Q17KGLvSv3
— WELT (@welt) April 27, 2024
Rusko v chystané dohodě z Istanbulu, z níž v sobotu citoval německý deník Die Welt, mj. požadovalo, aby se Ukrajina zavázala k neutralitě, zřekla se vstupu do NATO, omezila velikost svých ozbrojených sil a uznala ruštinu jako druhý úřední jazyk.
Kyjev přerušil tehdejší rozhovory s Ruskem, když po ústupu ruských vojsk od Kyjeva na jaře 2022 vyšly najevo masové vraždy, kterých se za krátké okupace ruští vojáci v okolí ukrajinské metropole dopustili.