Hlavní obsah

Krejčíř je bez peněz. Chce prý dohodu s vyšetřovateli a přizná některé činy

Johannesburg

Radovan Krejčíř nejspíš v pátek po letech vyšetřování a soudů v Jihoafrické republice zahájí vyjednávání ohledně svého přiznání k několika trestným činům. Informoval o tom jihoafrický server IOL. Co by touto dohodou Krejčíř získal, není jasné. Jednou z možností je, že chce urychlit procesy v JAR, které blokují projednání české žádosti o jeho vydání do Česka. V současné době je Krejčíř v Jihoafrické republice souzen v případu vraždy podnikatele libanonského původu Sama Issy.

Radovan Krejčíř

Článek

Krejčíř se ve středu objevil před soudem v Johannesburgu, kde bylo oznámeno, že se snaží najít si nového právníka. Jeho předchozí advokát Cliff Alexander skončil, protože za své služby nedostal zaplaceno. Veškeré soudní výdaje pravděpodobně hradí Krejčířova rodina v České republice, v posledních týdnech ale k žádným platbám nedošlo. Krejčířův majetek v JAR byl zabaven.

Při středečním soudním slyšení Krejčíř uvedl, že již téměř dokončil vyjednávání s novým advokátem, kterým by měl být Eric Bryer. Soud má v této kauze pokračovat v pondělí.

Čtyři zdroje blízké vyšetřování mezitím jihoafrickému serveru IOL sdělily, že Krejčíř požádal o schůzku s vyšetřovali, na které chce prodiskutovat své přiznání viny v několika trestních stíháních. Tyto aktivity přicházejí ve chvíli, kdy Krejčíř stáhl svou žádost o to, aby v JAR získal status uprchlíka. U jiného jihoafrického soudu přitom pokračovalo jednání ohledně české žádosti o Krejčířovo vydání.

Rozhodnou ministři spravedlnosti

Kvůli Krejčířově žádosti o uprchlický status se dosud protahovalo extradiční řízení. Jak nicméně poznamenal server IOL, i kdyby Česká republika před soudy v JAR uspěla, pokud jde o Krejčířovo vydání, nakonec bude na ministrech spravedlnosti obou zemí, aby rozhodli, zda bude Čech poslán do vlasti.

Jednou z překážek vydání může být velké množství případů, ve kterých je Krejčíř souzen či vyšetřován. Jestliže by ale přiznal vinu, tím by se tento problém vyřešil a vše by se urychlilo, poznamenal jihoafrický server. Podnikatel by si poté mohl veškeré tresty vynesené v JAR odpykat v Česku.

Související téma:

Foto: Archiv, Právo

Radovan Krejčíř

Výběr článků

Načítám