Článek
Pro krále Karla III. bylo jmenování ministerského předsedy premiérou, Trussovou do funkce krátce před svou smrtí uvedla ještě královna Alžběta II.
Trussová v posledním projevu citovala Senecu
Po návštěvě krále zamířil Sunak před ikonické dveře č. 10 v Downing Street. Británii varoval, že zemi čekají obtížná rozhodnutí.
„Naše země se právě potýká s hlubokou hospodářskou krizí,“ prohlásil Sunak v prvním premiérském projevu.
Trussová uvažovala správně, když chtěla zlepšit ekonomický růst, uznal Sunak. To byl dle jeho slov „ušlechtilý cíl“. Obdivuje její urputnost, ale došlo k chybám. Uvedl, že byl částečně zvolen premiérem, aby tyto chyby „napravil“.
Na kabinet se čeká
Sunak je už třetím ministerským předsedou za poslední dva měsíce. Začátkem září premiérský úřad opustil Boris Johnson, jehož nahradila Trussová. Ta byla premiérkou nejkratší dobu v britské historii, 44 dní. Její rychlý konec v Downing Street způsobily kontroverzní vládní plány na řešení ekonomické krize, které vyvolaly paniku na trzích a pád libry.
O složení Sunakovy vlády se zatím pouze spekuluje; čeká se, že premiér jména členů svého kabinetu oznámí ještě v úterý. Britská média shodně píší, že své posty si zřejmě udrží ministr financí Jeremy Hunt nebo ministr vnitra Grant Shapps. Povýšení pravděpodobně čeká Penny Mordauntovou, která až do pondělka se Sunakem soupeřila o podporu konzervativních zákonodárců. Dosud v kabinetu zastávala roli koordinátorky vládní agendy v Dolní sněmovně, nově by mohla usednout do křesla šéfky diplomacie, uvedla stanice Sky News.
Ve vládě mají šanci být i Suella Bravermanová a Kemi Badenochová, které Sunaka v souboji o místo nového lídra vládní strany podpořily. Vedení některého z resortů podle deníku The Times možná čeká i Dominika Raaba, Michaela Govea nebo Olivera Dowdena.