Článek
Varování podle stanice CNN platí pro celých sedm amerických států a pro dalších sedm částečně. Zatímco oblak kouře z kanadských požárů, který se přes Atlantik dostal nad Evropu, se drží ve vysokých hladinách atmosféry a nemůže tudíž tolik ovlivnit kvalitu ovzduší, americká města Chicago a Detroit měla po několik hodin v noci na středu podle indexu portálu IQAir vůbec nejhorší kvalitu ovzduší na světě.
V noci index dosáhl výše 205, tedy v kategorii „velmi nezdravé“, kdy úřady lidem doporučují zůstat uvnitř se zapnutou klimatizací, a pokud musejí být venku, nosit respirátory. Zavírají se veřejné pláže, ruší koncerty. Během středy klesl index v Chicagu na hodnotu 167 (nezdravé), v Detroitu naopak stoupl na 235 (velmi nezdravé).
Do kouřové mlhy by se v průběhu středy či čtvrtka měl ponořit i osmimilionový New York.
Lesy v Kanadě stále hoří. Na Evropu se valí obří oblak popela
Kouř z lesních požárů nese částice PM2.5, které jsou dost malé na to, aby se po vdechnutí dostaly hluboko do plic a do krevního oběhu. Podle lékařů zvyšují pravděpodobnost výskytu astmatu nebo srdečních chorob.
Letošní požáry jsou nejhorší v moderních kanadských dějinách. Plameny již zničily na 72 tisíc kilometrů čtverečních porostu, tedy území o rozloze devíti desetin České republiky.