Článek
„Záběry ze satelitů ukazují, že oblaka kouře dorazila z Kanady na Pyrenejský poloostrov,“ uvedl Francisco Infante, mluvčí meteorologické služby Aemet.
Podle něj jde o velmi nezvyklý fenomén, protože částice z požárů se obvykle rozptýlí dříve, než dorazí na druhou stranu Atlantského oceánu. „Aby se k nám dostaly, musí to být obrovské požáry,“ uvedl Infante.
Les fumées des incendies de forêt qui touchent actuellement l'est du Canada seront reprises par le vent d'ouest sur l'Atlantique, et toucheront une partie de la France cette semaine. https://t.co/sOWueMhzpX
— La Chaîne Météo (@lachainemeteo) June 25, 2023
Oblaka kouře mohli pozorovat například obyvatelé Portugalska či španělského regionu Galicie. Podle služby MeteoGalicia se sice mírně snížila viditelnost, kvalita ovzduší pro lidi se však výrazně nezměnila.
Největší koncentrace částic vzniklých při požárech se totiž podle stanice CNN drží ve vysokých výškách. V části regionu mohli obyvatelé pozorovat opar či mírné zamlžení nebe.
„Kouř zůstává v horních vrstvách atmosféry, může tak v příštích dnech způsobit několik pěkně barevných východů a západů slunce,“ uklidňovala podle CNN britská meteorologická služba Met Office obavy ze znečištění ovzduší.
Podle unijní služby Copernicus bude kouř postupovat z Pyrenejského poloostrova dále na východ – do Francie či Německa.
Letošní požáry jsou nejhorší v moderních kanadských dějinách. Podle deníku The Washington Post plameny již zničily na 72 000 kilometrů čtverečních porostů. To je pro srovnání rozloha celé České republiky bez Moravskoslezského kraje. Třetina spálené země připadá na provincii Québec, kde stále hoří osm desítek požárů, přičemž 27 z nich nemají hasiči pod kontrolou.