Článek
Francouzští vojáci se pokusili zostřenými prostředky rozptýlit dav lidí a zabránit protestujícím Albáncům, aby se přiblížili k srbskému pravoslavnému kostelu v jižní části tohoto etnicky rozděleného města.
Obsazení mostů a silnic
Velitel KFOR pro Kosovo generál Holger Kammerhoff krátce před zásahem oznámil, že dává mezinárodním jednotkám zelenou k nasazení síly.
Reagoval tak především na středeční krvavé střety, při nich vedle dvaadvaceti mrtvých bylo zraněno téměř pět set lidí, včetně sedmnácti vojáků KFOR. Otřes mozku utrpěl i jeden ze slovenských příslušníků česko-slovenského praporu. ČTK to z Kosova telefonicky řekl velitel jednotky Josef Kopecký.
Na jednom z přechodů administrativní hranice do Srbska se podle něj srotilo několik stovek Srbů, kteří se dožadují vstupu do Kosova, aby mohli pomoci svým krajanům.
Mezinárodní jednotky během dne obsadily strategická místa, včetně silnic a mostů. Cílem operací je znepřátelené tábory od sebe izolovat a co nejdříve násilí zastavit.
Srbský koordinátor pro Kosovo Nebojša Čovič mezitím kritizoval "naprostou neschopnost" NATO chránit Srby v provincii. "Celá koncepce multietnického Kosova se nyní zhroutila," řekl doslova.
Mezinárodní jednotky posilují
Dnešní největší srážka se odehrála v obci Obiliče u kosovského správního střediska Prištiny. Tam byl včera vypálen pravoslavný kostel a několik srbských domů. Obyvatelé byli narychlo před albánským davem evakuováni.
Stopy násilí obnovených bojů jsou viditelné na mnoha místech. Kouř stoupá například z vypálených srbských domů v etnicky smíšené obci Kosovo Polje ležící asi pět kilometrů od Prištiny.
V ulicích samotné kosovské metropole jsou vidět ohořelá auta, z nichž některá patří i OSN. NATO vyslalo do neklidné provincie dalších 350 vojáků, hlavně z Bosny a z Itálie. Ty posílí více než osmnáctitisícový kontingent vedený NATO, který nyní v Kosovu je.
Nově vyšle na žádost aliance své jednotky do Kosova také Británie. Sedm set padesát mužů může být teoreticky rozmístěno do čtyř dnů.