Článek
Od 8. prosince od 12. ledna zemřelo v Číně v souvislosti s koronavirovou nákazou téměř 60 tisíc lidí. Tamní úřady jsou kritizovány za to, že o současné vlně nákazy, která se zemí šíří, informují nedostatečně. Skutečná čísla tak mohou být vyšší.
Ve zveřejněné statistice je 5503 úmrtí označeno jako přímý důsledek covidu-19 a dalších 54 435 úmrtí jako důsledek kombinace této infekce s dalšími onemocněními.
Představitelé čínského zdravotnictví dnes také uvedli, že vlna covidu-19 v zemi už dosáhla vrcholu. Počet lidí, kteří přicházejí s covidem-19 a horečkou do nemocnic a na pohotovosti, podle nich klesá jak ve městech, tak na vesnicích. Světová zdravotnická organizace (WHO) v týdnu uvedla, že zatím nemá data, která by potvrzovala tvrzení, že vlna nákazy už v některých částech Číny opadá. Uvedla také, že nejlidnatější světová země informuje o výrazně méně úmrtích na covid-19, než odpovídá skutečnosti.
Číňanům umírají populární osobnosti. Covidová čísla nějak nesedí, všímají si
Čínská vláda přestala o statistikách souvisejících s covidem-19 informovat začátkem prosince krátce poté, co zcela změnila svou protipandemickou strategii.
Peking kvůli koronaviru, který se začal šířit právě z Číny, dlouho prosazoval politiku takzvané nulové tolerance a s ní související přísná opatření. Ta však loni v listopadu vyvolala na čínské poměry rozsáhlé protesty v ulicích, při kterých někteří dokonce požadovali odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga. Úřady nakonec v prosinci i pod tímto tlakem otočily a opatření zásadně uvolnily.
Od té doby se koronavirus v Číně velmi rychle šíří. Podle neoficiálních údajů, na které se odvolávala agentura DPA, se jím například jen za první tři prosincové týdny nakazilo na 250 milionů Číňanů.