Hlavní obsah

Německá kontrarozvědka může AfD sledovat a vést ji jako podezřelou z extremismu, rozhodl soud

Nejvyšší správní soud v Münsteru v pondělí rozhodl, že německá kontrarozvědka může vést stranu Alternativa pro Německo (AfD) jako podezřelou z extremismu. Znamená to, že kontrarozvědka může stranu a za určitých okolností i její představitele sledovat s pomocí zpravodajských postupů včetně odposlechů.

Foto: Leon Kuegeler, Reuters

Soud v Münsteru rozhodl, že německá civilní kontrarozvědka může stranu Alternativa pro Německo vést jako podezřelou z extremismu.

Článek

Rozsudek není pravomocný, soud ale odvolání nepřipustil. AfD si však může podat žádost o přezkum ke Spolkovému správnímu soudu v Lipsku.

Ten už nebude projednávat žádné nové důkazy, protože jeho úkolem je prověřit právní postup vrchního soudu, píše web týdeníku Focus.

Verdikt padl v době kampaně před červnovými volbami do Evropského parlamentu, kdy je AfD v průzkumech druhou nejsilnější stranou po konzervativní unii CDU/CSU.

Policie zadržela Němce, který předával Číně informace z europarlamentu

Evropa

Místopředseda AfD ve Spolkovém sněmu Sebastian Münzenmaier na síti X v reakci na verdikt napsal, že se strana nenechá zastrašit ani porazit.

„AfD brání demokracii proti fanatikům jako Faeserová a Haldenwang!“ uvedl Münzenmaier na adresu spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové a šéfa rozvědky Thomase Haldenwanga.

Strana se v poslední době vyrovnává s několika aférami. Je to především kauza spolkového poslance Petra Bystroně týkající se podezření z možného přijímání úplatků od proruské sítě.

Bystroň, který je českého původu a je dvojkou na kandidátce AfD pro volby do Evropského parlamentu, to odmítá.

V centru pozornosti je také lídr eurokandidátky AfD Maximilian Krah, jehož asistenta před týdnem zadržela policie kvůli obvinění ze špionáže pro Čínu.

Bystroň v kauze možných úplatků: Dostával jsem od Rusů jen malé balíčky

Zahraniční

Výběr článků

Načítám