Článek
Zatím ale není jasné, zda "knížata církve" s právem volby budou hlasovat o osobě nástupce Jana Pavla II. ještě dnes. Vatikán oznámil, že program si během prvního zasedání stanoví sami.
Vystoupí i Čech Špidlík
Úvodní meditaci pronese papežský kazatel Raniero Cantalamessa a po něm promluví český kardinál Tomáš Špidlík. Ten však právo volby nemá, protože mu je přes 80 let. Jediným českým volitelem bude pražský arcibiskup Miloslav Vlk.
Cantalamessa oslovoval kardinály pravidelně již v minulém týdnu, kdy se sešli k více než deseti pracovním zasedáním. Ve svých kázáních nositele purpuru otevřeně upozorňoval na palčivé problémy katolické církve a nabádal je k "osvícené volbě příštího papeže".
Kardinálové si také vylosovali pokoje v Domě svaté Marty, kde budou během konkláve bydlet. Sídlo s majestátným výhledem na Svatopetrský chrám nechal Jan Pavel II. postavit, aby účastníky konkláve ušetřil nepohodlí starobylého Apoštolského paláce, kde se volba odehrála před 26 lety.
Kardinálové budou hlasovat každý den čtyřikrát - dvakrát dopoledne a dvakrát odpoledne, dokud papeže nevyberou. Jestliže nikoho nezvolí do tří dnů, učiní pravděpodobně ve čtvrtek nebo v pátek přestávku.
Kapli prohledala tajná služba
Zatímco při většině minulých voleb bránila úniku informací z konkláve pouze švýcarská garda, o víkendu se na objednávku Vatikánu zaměřil na Sixtinskou kapli tým expertů italské tajné služby. Jejich pozornosti neunikly ani pokoje kardinálů, spojovací chodby, renesanční fresky, dveře, okna a zejména elektrické spotřebiče.
"Vatikán nasadí proti případnému odposlechu nejmodernější prostředky," uvedla agentka Miriam Ponziová. Odmítla také spekulace italských deníků, podle nichž se média pokusí využít vysílací anténu na střeše kaple. "Myslím, že technicky to není proveditelné," prohlásila.
Zvědavost médií zvyšuje fakt, že kardinálové se po pohřbu Jana Pavla II. minulý pátek zavázali k úplné mlčenlivosti a odvolali všechna plánovaná setkání s novináři.
Favorit jasný není
Zprávy o vývoji názorů volitelů jsou proto převážně spekulacemi. V nich zaznívají nejčastěji jména německého kuriálního kardinála Josepha Ratzingera, jehož podporuje konzervativní tábor mezi nositeli purpuru, a italského kardinála Carla Marii Martiniho z reformního křídla. Kdyby však ani jeden z těchto kandidátů nezískal v konkláve potřebnou dvoutřetinovou většinu, tedy hlasy 77 kardinálů ze 115, nejspíš nastoupí v dalších kolech jiní kandidáti.
Rekordy papežů:
- nejkratší dobu byl papežem Štěpán II., a to v r. 752. V úřadě setrval pouhé 2 dny.
- nejdelší dobu byl papež Pius IX. - 31 let 7 měsíců a 22 dní; druhé místo v setrvání na papežském stolci drží Lev XIII. - 25 let, 4 měsíce a 17 dní
- nejdelší volba papeže trvala 31 měsíců: od února 1269 do září 1271. Z klání mezi nejrůznějšími mocenskými vlivy nakonec vyšel vítězně Řehoř X.
- roku 1904 bylo zrušeno právo veta císaře
Zdroj: DPA/BBC
V této souvislosti jsou uváděni benátský patriarcha Angelo Scola (63), vídeňský arcibiskup a rodák z Čech Christoph Schönborn (60), lisabonský arcibiskup José De Cruz Policarpo (69), honduraský kardinál Andrés Rodríguez Maradiaga (62) a milánský arcibiskup Dionigi Tettamanzi (71), kterého těsně před volbou favorizovala italská média.