Článek
Bidenova administrativa učinila v posledních několika dnech hned tři kroky, které britské vládní politiky značně znepokojily.
Zaprvé: v době, kdy si islamistické hnutí Tálibán upevňovalo svou pozici v „dobytém“ Kábulu, snažil se Bidenovi z Londýna dovolat britský ministerský předseda Johnson.
🚨 | NEW: Joe Biden ignored Boris Johnson’s attempts to speak on the phone about Afghanistan for 36+ hours
— Politics For All (@PoliticsForAlI) August 19, 2021
Via @Telegraph
Ostatně, byli to právě Britové, kteří se jako první za svého nejvýznamnějšího spojence po teroristických útocích 11. září postavili a přidali se k vojenskému zásahu proti Tálibánu.
Special relationship |
---|
Británie byla vždy považována za nejbližšího bilaterálního partnera Spojených států, alespoň co se diplomatické a vojenské politiky týče. Za jakéhosi duchovního otce pojmu „zvláštní vztah“ (angl. special relationship) je považován někdejší premiér Winston Churchill, který na přátelství s USA kladl důraz ve svém slavném projevu ve Fultonu v březnu 1946. |
Kromě premiérů/prezidentů v dobách světových válek do této kategorie historikové rovněž řadí vztahy Margaret Thatcherové s Ronaldem Reaganem a Tonyho Blaira s Billem Clintonem, respektive následně Georgem W. Bushem. |
Část odborníků je toho názoru, že zvláštní vztah USA a Británií je už do velké míry pasé, případně tvrdí, že nikdy neexistoval. |
Johnson se do Bílého domu dovolal až po 36 hodinách, v úterý – tedy dva dny po obsazení Kábulu islamistickými radikály, odtajnila zpráva deníku Telegraph. Bylo potřeba začít evakuovat civilisty, kterým kvůli spolupráci s aliančními vojsky hrozila smrt, a chaotické řízení Washingtonu celou operaci zdržovalo.
K prodloužení termínu Bidena nezviklal
Zadruhé: premiér Johnson avizoval, že využije mimořádného zasedání skupiny G7, aby se Bidena pokusil přesvědčit, aby ještě o pár týdnů prodloužil pobyt amerických vojáků na kábulském letišti.
Dohodnutý termín s Tálibánem byl 31. srpna, ale Británie a další země potřebovaly na evakuaci všech spolupracovníků více času. Biden tuto žádost nevyslyšel kvůli obavám z možného teroristického útoku ze strany Islámského státu.
(Naše) zvláštní vztahy jsou velmi, velmi poškozené.
Zatřetí: ve čtvrtek přinesla stanice CNN a list Guardian informaci, že evakuační operace skončí do 36 hodin, tedy nejpozději v pátek. Francie a Nizozemsko v následném prohlášení uvedly, že je rozhodnutí Američanů mrzí, a ze slov bylo jasné, že s nimi tento krok nikdo nekonzultoval.
Boris Johnson has failed to persuade Joe Biden to extend the US deadline for evacuation flights out of Afghanistan.
— YouGov (@YouGov) August 25, 2021
73% of Britons think the UK has little (37%) to no (36%) influence over the US when it comes to global policyhttps://t.co/HEP12gW6UF pic.twitter.com/VYQSkxehxW
Už předtím si spojenci stěžovali, že s nimi načasování a plán stažení americká armáda neprojednala. Drtivá většina Britů je navíc toho názoru, že jejich země už na kroky Washingtonu v podstatě nemá vliv.
Special relationship už tolik „special“ nebude
Zatímco britská opozice viní z neschopnosti přesvědčit Bidena především premiéra Johnsona, vládní konzervativci jsou z chování americké administrativy v šoku.
„(Naše) zvláštní vztahy jsou velmi, velmi poškozené,“ cituje deník Guardian jednoho z nich. Podle tohoto vysoce postaveného poslance nyní budou americko-britské vztahy horší než v době suezské krize.
Ostrovní média mluví o „zradě“ a o konci tohoto takzvaného speciálního vztahu.
Rozhodnutí o stažení vojáků USA z Afghánistánu se zakládá na imbecilním sloganu, říká Blair
Připomínají nedávné vyjádření Tonyho Blaira, který označil stažení vojsk z Afghánistánu za krok založený na „imbecilním sloganu“. Právě Blair stál v čele britské vlády, když po teroristických útocích v USA z 11. září 2001 koalice Spojených států, Británie a dalších zemí téhož roku vpadla do Afghánistánu.
Britský ministr zahraničí Dominic Raab takové spekulace odmítá, podle něj je „zvláštní vztah“ mezi USA a Británií stále živ a zdráv.
Biden teď není v Londýně vůbec populární
Podle některých komentátorů ale není Bidenův přístup k Johnsonovi příliš překvapivý. Ostatně, není to tak dávno, co britského premiéra nazval „fyzickým i emočním klonem“ Donalda Trumpa. Biden se netají tím, že nepovažuje odchod Británie z Evropské unie za dobrý nápad, což zřejmě značně zpomalí jakékoli snahy o tolik vytouženou americko-britskou obchodní dohodu.
Omlouvám se, ale on je prostě gaga … nemá na to. Kolik takových přešlapů se ještě musí stát, než lidem dojde, že tu práci nezvládá.
Několik britských konzervativců se v posledních dnech o amerického prezidenta nelichotivě otírá, čehož si všímají i ve Washingtonu.
Válečnému veteránovi a poslanci Tomu Tugendhatovi se nelíbila Bidenova slova o zbabělých Afgháncích a vytkl mu, že kdo za svou zemi nikdy nebojoval, by si měl kritiku vojáků dvakrát rozmyslet.
Joe Biden rejected pleas from the UK for the humanitarian airlift to continue beyond 31 August at a virtual meeting of G7 leaders on Tuesday, triggering claims from Conservative MPs that the “special relationship” is over. https://t.co/aEJaMX0CMN
— Nile Gardiner (@NileGardiner) August 24, 2021
V posledních hodinách je také hodně slyšet poslanec Andrew Bridgen, podle kterého bude teď NATO vnímáno slabě. „Svět se kvůli jeho (Bidenovu) unilaterálnímu chování v Afghánistánu stal mnohem nebezpečnějším místem,“ varoval Bridgen.
Prezident Spojených států amerických Joe Biden. Zvítězil při třetím pokusu
Podle jeho kolegy Boba Seelyho by Biden v nejvyšší funkci neměl zůstávat. „Můžeme zpochybňovat, do jaké míry byl Trump způsobilý po morální stránce, ale nemůžeme ignorovat Bidenovu intelektuální a zdravotní připravenost,“ myslí si Seely, který před příchodem do politiky pracoval v armádě.
„Omlouvám se, ale on je prostě gaga (senilní – pozn. red.)… Nemá na to. Kolik takových přešlapů se ještě musí stát, než lidem dojde, že tu práci nezvládá,“ dodal Seely.