Článek
„Všechny strany by měly podporovat Rusko a Ukrajinu, aby se ubíraly shodným směrem a co nejdříve obnovily přímý dialog,“ míní čínská diplomacie. Zdůraznila, že „jaderné zbraně nesmí být použity“.
Plán naléhá na ukončení západních sankcí proti Rusku. Podle Číny „jednostranné sankce a maximální tlak nemohou problém vyřešit, pouze vytvářejí nové problémy“.
V dokumentu se počítá s přijetím opatření k zajištění jaderných zařízení, ke zřízení humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů a k zajištění vývozu obilí, jehož přerušení způsobilo globální zdražování potravin.
Valné shromáždění OSN vyzvalo Rusy k odchodu z Ukrajiny. Proti bylo sedm zemí
Čína prohlašuje, že je v konfliktu neutrální, ale s Ruskem má silné vazby coby protiváhu vůči USA. Odmítla kritizovat ruskou invazi na Ukrajinu, a vůbec ji označit za invazi, zatímco obviňuje Západ z vyprovokování a „rozdmýchávání“ konfliktu dodávkami zbraní Ukrajině.
Ve čtvrtek se zdržela hlasování, když Valné shromáždění OSN schválilo nezávaznou rezoluci, která vyzývá Rusko, aby ukončilo nepřátelství na Ukrajině a stáhlo svá vojska z napadené země.
Všech 12 bodů čínského mírového plánu zní:
- Respektování suverenity všech zemí,
- opuštění mentality studené války,
- ukončení nepřátelských akcí,
- obnovení mírových rozhovorů,
- řešení humanitární krize,
- ochrana civilistů a válečných zajatců,
- zajištění bezpečnosti jaderných elektráren,
- snižování strategických rizik,
- podpora vývozu obilí,
- ukončení jednostranných sankcí,
- zachování stability průmyslových a dodavatelských řetězců,
- podpora poválečné obnovy.
Agentura AP píše, že mírový návrh rozvíjí především dlouhodobě známá čínská stanoviska, včetně odkazu na nutnost zaručit „svrchovanost, nezávislost a územní celistvost všech zemí“. Také vybízí k ukončení „mentality studené války“, což bývá termín pro to, co Peking považuje za hegemonii USA a zasahování do záležitostí jiných zemí.