Článek
Berlínskému deníku Der Tagesspiegel to potvrdila mluvčí městské správy nemovitostí Marlen Koeneckeová s tím, že částka bude vyšší, než se původně předpokládalo. Použité barvy totiž nejsou rozpustné ve vodě, jejich odstranění proto bude technicky složitější.
Do výšky dvou metrů je památka už vyčištěna, protože spodní části sloupů mají ochranný nátěr proti graffiti. Horší to bude v horních částech, kde se čistění navíc neobejde bez vysokozdvižných plošin.
Mitglieder der Klimagruppe „Letzte Generation“ haben das Brandenburger Tor mit oranger und roter Farbe besprüht. Für die Aktivisten könnte die Angelegenheit nun sehr teuer werden.
— Tagesspiegel (@Tagesspiegel) September 19, 2023
Alle Infos gibt's hier: https://t.co/ZIy1dS2PEZ pic.twitter.com/bckunckuB3
Berlínský památkový úřad mezitím oznámil, že vzhledem k vysokotlakému odstraňování barvy utrpěl povrch místy povrchové škody. „Je to závod s časem, protože barva stále tvrdne,“ konstatoval úřad.
Radnice vyjádřila přesvědčení, že se Braniborskou bránu podaří kompletně vyčistit do neděle, kdy se pod ní poběží tradiční Berlínský maraton.
Náklady na odstranění barev hodlají úřady vymáhat od pachatelů.
Berlínští í spolkoví politici čin klimatických vandalů ostře odsoudili. Braniborská brána je ikonou německé metropole a také symbolem její jednoty stejně jako jednoty celého Německa.
Od roku 1961 do pádu komunismu v roce 1989 byla veřejnosti nepřístupná, protože ležela v hraničním pásmu mezi bývalou NDR a Západním Berlínem. Nechvalně proslulá berlínská zeď stála od památky jen pár metrů.