Článek
Chudší země mají dostávat prostředky na zmírnění neodvratitelných důsledků oteplování Země, jako jsou stále častější sucha, záplavy a bouře, ale i stoupající hladina moří a vznik pouští. V závěru se nepíše o konkrétních sumách ani o tom, kdo bude peníze poskytovat. Zvýhodněny mají být země, které jsou zvláště ohroženy, na což naléhala Evropská unie.
„Úpěnlivě vás žádám, abyste schválili navrhovaná rozhodnutí, která vám představím,“ vyzval předseda klimatické konference OSN a egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí delegáty.
„Svět se dívá, vyzývám nás všechny, abychom dostáli očekáváním, jež do nás vkládalo světové společenství, a zvláště ti, kteří jsou nejzranitelnější, a přesto přispěli ke klimatické změně nejméně,“ dodal.
Právě spory kolem fondu se ukázaly jako největší jablko sváru na dvoutýdenní konferenci, která měla původně skončit už v pátek. Prodloužena však byla o 36 hodin. O něco později bylo nakonec schváleno závěrečné prohlášení z konference. Podle agentury AP se země přely o problému snižování emisí skleníkových plynů.