Článek
V Itálii se na společnou výzvu hlavních odborových centrál uskutečnila přesně v poledne 15minutová stávka, při níž zazněly sirény a kostelní zvony. Stávku podpořily i tři italské svazy sdružující rybáře. "Cítíme se součástí Evropy a chceme 15minutovým zastavením práce ukázat své vládě, že podporujeme mírové řešení napětí na Blízkém východě. Hrozba nové války v Zálivu je hrozivá," uvedly odbory v tištěné zprávě.
Celosvětový protest odborářů proti válce s Irákem podpořilo na 16 miliónů pracujících ve Španělsku. V době stávky odborářští předáci přečetli manifest, v němž odsuzují "barbarství války" a "jednostranné válečné akce". Tuto stávku podpořily všechny španělské poltické strany s výjimkou vládnoucí Lidové strany (PP).
Podobné akce protestu se konaly také v dalších 36 zemích Evropy na výzvu Evropské odborové konfederace. Jde o první hromadnou protestní akci na evropském kontinentě. Organizátoři stávky zároveň vyzvali k uspořádání protiválečných akcí a mítinků také v sobotu. V případě, že nebude na jejich požadavky brán zřetel, hrozí odbory všeobecnou stávkou, případně akcemi občanské neposlušnosti.
Greenpeace protestovali v Turecku
Aktivisté ekologické organizace Greenpeace protestovali v pátek ve východotureckém přístavu Iskenderun proti vykládce amerického zbrojního materiálu pro hrozící válku v Iráku. Připoutali se přitom k nákladnímu automobilu, který blokoval vjezd do přístavu. Demonstranti rozvinuli transparenty s nápisy "Žádnou válku" a "Američané, jděte domů". Turecká policie protestní akci rozpustila.
Šlo již o druhou protiválečnou demonstraci v Iskenderunu. Při předchozí byli ve středu zatčeni nejméně čtyři demonstranti. Před tímto přístavem kotví již několik týdnů více amerických lodí, které mají na svých palubách terénní vozidla, cisternové vozy a další vojenskou techniku. Turecko však zatím nedalo Spojeným státům souhlas s rozmístěním 62 tisíc vojáků na svém území pro možnou válku s Irákem.
Připojili se i Češi
K celoevropskému odborovému nesouhlasu se připojili i čeští odboráři. Výzva vedení Českomoravské konfederace odborových svazů, k patnácti minutovému přerušení práce, však ke svým adresátům většinou nedorazila. Mnoho odborových organizací nebylo buď informováno vůbec anebo ještě ráno nebylo rozhodnuto o tom, jak budou reagovat.
V budově Českomoravské komory odborových svazů v Praze se nakonec sešli odboráři, kteří patnáctiminutovým shromážděním vyjádřili své nesouhlasné postoje.
Zahoukají sirény
"Práci nepřerušíme, v poledne necháme asi minutu houkat sirény," řekl ve čtvrtek Právu předseda odborové organizace Doly Bílina, jejímiž členy je na 3000 zaměstnanců, Vladimír Kadeřábek. "Nemluvím jistě jen za sebe, když řeknu, že obecně je ve vědomí lidí odpor proti válčení," dodal Kadeřábek.
Jak potvrdila ve čtvrtek předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová, stávku proti válce v Iráku podpoří i státní zaměstnanci z Ústeckého kraje. "Někteří podepíši petice, jiní přeruší práci někde na 2, někde až na 15 minut s tím, že v době stávky budou vysvětlovat lidem důvod jejich přerušení práce," uvedla Vondrová.
Odboráři v Plzeňském kraji většinou pojímají protest proti válce v Iráku více než symbolicky, někteří o něm ani nevědí. "Nikdo nás neoslovil, ani nevíme, že se něco takového děje. Centrála nás o ničem neinformovala," neskrýval ve čtvrtek údiv předseda odborů plzeňských tramvajáků Josef Šteiner. Žádné přerušení výroby neplánovali škodováci.
Do akce se ale nezapojí například odboráři OKD. "O výzvě jsme se dozvěděli v minulých dnech, ale nikde jsme ji neprobírali. Je to akce, která jde mimo nás. Nemůžeme si uzurpovat právo mluvit za všechny naše členy a nebudeme svolávat dvanáct tisíc lidí, abychom se jich zeptali na jejich stanovisko k válce," sdělil předseda koordinačního odborového orgánu OKD Miroslav Syrový.