Článek
„Kim řekl během summitu (...), že v květnu přistoupí k uzavření jaderného testovacího areálu,” citovala agentura AFP mluvčího jihokorejského prezidenta. Komunistický vůdce podle něj zpřístupní místo v zájmu transparentnosti odborníkům a novinářům z Jižní Koreje i Spojených států. Soul také informoval, že Pchjongjang projevil ochotu diskutovat o normalizaci vztahů s Japonskem.
Vůdci znepřátelených Korejí se v pátek dohodli, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Žádná konkrétní opatření ale z jejich historické schůzky nevzešla.
Totalitní KLDR čelí kvůli svému jadernému a raketovému programu mezinárodním sankcím. Středisko na severu země se po poslední jaderné zkoušce loni v září pravděpodobně zčásti propadlo a zřejmě není dál použitelné. Naznačuje to čínský výzkum, z něhož před třemi dny citovala agentura AP.
Severokorejci se bližší informace o vrcholné páteční schůzce dozvěděli z ostře kontrolovaných státních médií až v sobotu. Analytiky poměrně překvapilo, že ocitovala kompletně společné korejské prohlášení bez jakýchkoli úprav. Důležitost sdělení podtrhlo nasazení elitní moderátorky. [celá zpráva]
Ve společné deklaraci se obě země dohodly, že skončí s veškerými nepřátelskými aktivitami, sníží velikost svých ozbrojených sil a ještě letos podepíší mírovou smlouvu. Obě země rovněž souhlasí s úplnou denuklearizací poloostrova, obnoví program rozdělených rodin a zahájí stavbu přeshraničních dopravních komunikací.
V rámci sbližování obou zemí Korejského poloostrova Kim Čong-un na pátečním summitu také slíbil, že KLDR posune svůj čas o 30 minut dopředu a sladí tak tamní hodiny s Jižní Koreou. Pchjongjang za jihokorejským časem o půl hodiny zaostává od roku 2015. Posun zavedl komunistický režim při příležitosti 70. výročí konce japonské nadvlády a vysvětlil jej jako skoncování s praktikou zavedenou japonskými kolonizátory.