Článek
Zákon určující politiku Severní Koreje v oblasti jaderných zbraní schválil severokorejský parlament. Norma vymezuje, za jakých okolností lze jaderné zbraně použít; mimo jiné k ochraně strategického majetku státu nebo v případě napadení. Zakazuje také jaderné zbraně nebo technologie sdílet s jinými zeměmi. Pokud by se vedení KLDR ocitlo pod útokem, údery jadernými zbraněmi budou provedeny „automaticky“, píše agentura AP.
„Největší význam právního zakotvení politiky o jaderných zbraní spočívá ve stanovení nenávratné hranice, aby o nich nebylo možné vyjednávat,“ řekl severokorejský vůdce v projevu před parlamentem.
Rusko shání dělostřeleckou munici a rakety v KLDR
Krok učinil Pchjongjang v době, kdy se podle pozorovatelů KLDR zřejmě chystá poprvé od roku 2017 obnovit testy jaderných zbraní. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena Severní Koreji nabídla o odzbrojení jednat kdykoliv a kdekoliv, píše Reuters. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol sousední zemi nabídl, že je jeho země ochotná výměnou za jaderné odzbrojení poskytnout hospodářskou pomoc.
Kim Čon-un dnes Soul kritizoval za jeho plány rozšířit dosah svých zbraní a vrátit se k rozsáhlým cvičením se Spojenými státy a označil je za „nebezpečné“ vojenské kroky, které zvyšují napětí. V projevu ale zmínil i jiné záležitosti, mimo jiné oznámil na listopad začátek očkovací kampaně proti covidu-19. Neupřesnil, kolik dávek země chystá, odkud má KLDR vakcíny nebo jaké jsou plány na její podání napříč 26milionovou populací.
Očkovací aliance Gavi dříve uvedla, že Severní Korea přijala patrně nabídku očkovací látky od Číny.