Článek
Ohnisko otřesů, které podle amerických a čínských seizmologů dosáhly síly 6,3 stupně Richterovy škály, bylo v hornaté izolované provincii Hamgjong, kde má KLDR svou jadernou střelnici.
Čínská seizmologická služba informovala o tom, že po prvních otřesech následovaly po osmi minutách další, slabší.
Japonský ministr zahraničí Taró Kono uvedl, že po vyhodnocení údajů Japonsko došlo k závěru, že šlo o jaderné testy. „Po prověření informací meteorologické služby a dalších zpráv vláda potvrzuje, že Severní Korea provedla jaderný test,” řekl před novináři japonský ministr zahraničí Taró Kono.
O něco později Severní Korea oznámila, že provedla zkoušku vodíkové bomby, kterou může nést mezikontinentální balistická střela, a že test byl „naprosto úspěšný”.
Už před otřesy severokorejská státní agentura KCNA přinesla zprávu o zbrani s „velkou ničivou silou“, která může být umístěna na mezikontinentální balistickou střelu. [celá zpráva]
Nedělní jaderný test je šestý, který KLDR provedla od roku 2006. Odborníci nejprve uváděli, že nynější exploze byla zhruba desetkrát silnější, než ta při posledním severokorejském jaderném testu, později však Jihokorejští meteorologové údaj zrevidovali s tím, že byla pět- až šestkrát silnější.
Předpokládá se, že při minulé jaderné zkoušce Pchjongjang odpálil nálož o síle 10 kilotun.
Krajně neodpustitelné
Tokio prý už protestovalo u velvyslanectví KLDR v Pekingu. Japonsko test považuje za „krajně neodpustitelný”. Premiér Šinzó Abe prohlásil ještě před vyhodnocením otřesů, že jaderný pokus by byl naprosto nepřijatelný.
Pro Japonce znamená KLDR v současnosti asi největší potenciální nebezpečí. Před necelým týdnem Severokorejci vypálili raketu, která přeletěla japonské území. [celá zpráva]
Bílý dům už dříve ráno informoval, že americký prezident Donald Trump v noci na neděli telefonicky hovořil s japonským předsedou vlády Šinzóem Abem o rostoucí hrozbě ze strany Severní Koreje.