Článek
Klaus byl dříve vítaným hostem na akcích zastánců volného trhu, píše server. Získal si jejich uznání svým obdivem k Margaret Thatcherové a rychlou privatizací státních podniků v devadesátých letech, kdy byl po pádu komunismu premiérem. Pravidelně kritizoval Evropskou unii jako tyranizující sílu podobnou starému sovětskému impériu i ekologické aktivisty varující před změnou klimatu.
"Ale nyní prostořekost dostala Klause do problémů s vlajkovou lodí libertariánů, s místem, které často navštěvoval, ale kde už dnes údajně není vítaným hostem: Cato Institutem ve Washingtonu," píše The Daily Beast.
Podle dvou zdrojů serveru z tohoto analytického pracoviště ukončil Cato Institute 1. září v tichosti svůj "oficiální vztah" s Klausem, kterého loni v březnu označil za významného vysokého činitele. Údajným důvodem rozkolu je podle citovaných zdrojů jeho "bezpáteřní obrana" agrese ruského prezidenta Putina vůči Ukrajině, jakož i nepřátelský postoj k homosexuálům a zavděčování se osobnostem evropské krajní pravice.
The Daily Beast k tomu poznamenává, že Klausův mluvčí rozchod s Cato Institutem nepopírá. Z rozkolu ale obviňuje výlučně Andreje Illarionova, vysokého činitele Cato Institutu a bývalého Putinova poradce, který v roce 2005 od ruského prezidenta odešel a nyní patří k jeho nejostřejším kritikům.