Hlavní obsah

Kamčatská sopka chrlí kamení, popel i lávu

Novinky,
Moskva

Kamčatská sopka Ploskij Tolbačik, která se probudila k životu po čtyřiceti letech, může ohrozit okolní obce. Vulkán vysoký 3100 metrů podle pondělních zpráv ruských médií prakticky nepřetržitě vyvrhuje kamení a popel, oblaka dýmu sahají do výšky čtyř kilometrů. Ruské úřady už vydaly varování pro nízko letící letouny regionální letecké dopravy.

BEZ KOMENTÁŘE: Kamčatská sopka Ploskij Tolbačik chrlí lávuVideo: LiveLeak.com

Článek

Sopka o sobě dala vědět koncem loňského listopadu, kdy zalila vroucí lávou vědeckou základnu vulkanologů a turistický tábor, který je součástí místního národního parku. I obce vzdálené několik desítek kilometrů ale zahalily kotouče vulkanického popela. Vysoko v ovzduší se oblak sopečného popela rozšířil do délky 20 kilometrů.

Ploskij Tolbačik nepatří podle vědců k příliš nebezpečným kamčatským sopkám. Jeho zatím poslední erupce v polovině 70. let minulého století ale vyvolala v oblasti paniku, vytvořila nová lávová pole a změnila profil kráteru. Sopečný masiv Tolbačik leží zhruba uprostřed poloostrova Kamčatky, který patří k seizmicky nejaktivnějším oblastem asijského kontinentu. V oblasti je téměř 30 aktivních sopek, z nichž největší Ključevskaja je vysoká 4750 metrů.

Podle vulkanologů zvýšená aktivita sopky obyvatele okolních vesnic zatím bezprostředně neohrožuje. Vliv ale může mít na bezpečnost letecké dopravy. Varování zatím obdržela menší regionální letiště, v případě větších vývěrů sopečného materiálu může být ohrožena i mezistátní letecká doprava.

Foto: Alexander Petrov, ČTK/AP

Vulkán Ploskij tolbačik chrlí popel a dým

Experti odhadují, že vulkán by se mohl uklidnit během příštích čtyř měsíců. Proud vytékající lávy, který zejména v noci svou září přitahuje zvědavce, je dlouhý už 18 kilometrů a jeho objem se zvyšuje.

Související témata:

Výběr článků

Načítám