Článek
Summit zahájil svým projevem tuniský prezident Zín Abidín bin Alí, který vyzval k oživeni tzv. cestovní mapy pro nastolení míru na Blízkém východě, která počítá s vytvořením samostatného palestinského státu v roce 2005. Vyjádřil také přesvědčení, že arabským státům záleží na dodržování lidských práv a uskutečňování reforem, ovšem při respektování specifik jednotlivých zemí.
Summit byl původně naplánován na březen, kvůli neshodám kolem reforem, ke kterým arabské státy vyzývají Spojené státy, byl přeložen na květen. Ministři zahraničí 22 zemí LAS teprve v pátek dopracovali kompromisní návrhy závěrečných dokumentů vrcholného setkání.
Libye sjezd bojkotuje
Vrcholnou schůzku již dnes opustil Muammar Kaddáfí. Údajně jej popudila agenda summitu. "Libye je bohužel nucena summit bojkotovat, protože nesouhlasí s jeho agendou arabských vlád. Libye chce agendu arabských národů," prohlásil Kaddáfí po odchodu z jednacího sálu. Jeho severoafrická země opakovaně vyhrožovala odchodem z ligy.
Kaddáfí odešel v okamžiku, kdy generální tajemník LAS Amr Músá bránil organizaci před tím, co nazval pokusem o její podkopání. Prý se objevily hlasy volající po rozpuštění organizace. Odchod Kaddáfího byl jediným kazem jednání, které bylo důkladně připraveno, aby se předešlo nečekaným překvapením.
Ministři zahraničí se snažili pojistit zdar vrcholné schůzky tím, že již dopředu schválili všechny klíčové dokumenty. Přesto se ale dvoudenní schůzka koná v ovzduší hlubokého pesimismu v arabském světě ohledně schopnosti arabských vůdců pomoci Palestincům pod izraelskou vládou či přispět k ukončení okupace Iráku Spojenými státy a jejich spojenci.
LAS je regionální mezivládní organizace, která napomáhá například rozvoji hospodářské či kulturní spolupráce arabských zemí, projednává otázky jejich společného zájmu či usiluje o řešení případných konfliktů.