Článek
Ačkoliv se za některá nařčení média pak po verdiktu soudu musela omluvit, Juščenkova žena je důležitou kartou politického pokeru v Kyjevě i nyní - její americký původ totiž popřít nelze.
Do Kyjeva se vrátila po rozpadu SSSR
Katherine Chumachenková, pocházející z ukrajinských předků, absolvovala Chicagskou univerzitu. V 80. letech pracovala v odboru pro lidská práva amerického ministerstva zahraničí, později i v Bílém domě.
"Každý, kdo se tehdy s Kathy potkal, musel záhy zjistit, že osvobození Ukrajiny od komunistické tyranie je jejím životním cílem," napsal nedávno americký politolog Bruce Bartlett, který ji osobně zná.
Chumachenková se vrátila do Kyjeva ihned po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 a v ukrajinské pobočce americké konzultantské firmy KPMG začala místní odborníky zasvěcovat do tajů západního finančnictví.
Viktora si vzala před pěti lety, ještě když Juščenko vedl ukrajinskou centrální banku. Premiérem se stal až pak, v prosinci 1999. V dubnu 2001 ho prezident Kučma sesadil, což řada pozorovatelů připisovala Juščenkově snaze omezit vliv ukrajinských oligarchů dirigujících ekonomický chod země.
Vedena protiamerická kampaň
Juščenkovým se na jaře narodil k pětileté Sofii a tříleté Chrystynce syn Taras.
Expremiér má ale i dvě děti z předchozího rozvedeného manželství. Původ Juščenkovy ženy se v plné síle jako politický prvek znovu objevil až před nedávnými volbami.
"Protiamerická kampaň brežněvovského stylu vůči Juščenkovi je samozřejmě spojena s tím, že jeho žena má stále americké občanství," řekl nedávno na semináři k Ukrajině profesor Univerzity George Washingtona Taras Kuzio s tím, že autory kampaně lze hledat i v Rusku.
Podobný problém řešila Gruzie
Zahraniční původ manželky opozičního vůdce sehrál roli i v nedávné změně v Gruzii. Její nový prezident Michail Saakašvili má za manželku Holanďanku Sandru (35).
Tato investiční poradkyně a koordinátorka humanitární pomoci se však stala jednoznačným miláčkem národa - ostatně jako Saakašvili, jejž vyneslo celonárodní gruzínské hnutí do čela země, stejně jako se o to nyní pokoušejí ukrajinští aktivisté stojící za Juščenkem.