Článek
Datum hlasování nebylo stanoveno. Podle ukrajinských zákonů musí kandidát na premiérský úřad získat ve 450členném parlamentu podporu 226 hlasů. V únoru potvrdili poslanci Tymošenkovou 373 hlasy.
Někteří odborníci ale poukazují, že čtvrteční jmenování Jechanurova úřadujícím premiérem odporuje ukrajinské ústavě. Jak řekl listu Ukrainska pravda šéf kyjevského Mezinárodního institutu humanitárněpolitických studií Volodymyr Malenkovyč, "úřad může zastávat pouze člen odstupující vlády, a to maximálně po dobu 60 dnů."
Tymošenková se nevzdává
Odvolaná premiérka Tymošenková je přitom připravena o funkci premiéra znovu bojovat a je přesvědčena o vítězství své strany Blok Julija Tymošenková v parlamentních volbách 2006. "Jsem si jista, že ve volbách zvítězíme a získáme v parlamentu nadpoloviční většinu 226 křesel," uvedla.
Prezident viní Tymošenkovou ze zneužití pravomocí
Juščenko týž den Tymošenkovou obvinil, že zneužila svého postavení a vyvíjela nátlak na věřitele, aby odpustili dluhy ve výši osmi miliard hřiven (36 miliard korun) firmě JESU, v jejímž čele dříve politička stála.
"Chování Julije Volodymyrovny (Tymošenkové) ve vládě a okruh jejích spojenců se odvíjely od jejích zájmů," prohlásil Juščenko pro agenturu AP. Prezident ale dále uvedl, že pokud se bývalá šéfka vlády vrátí k ideálům loňské oranžové revoluce, rád ji uvítá zpět ve vládě.
Omezena moc prezidenta
Ukrajinský ústavní soud týž den schválil ústavní změny omezující pravomoci prezidenta. Návrh, jenž byl součástí loňských prosincových dohod z "oranžové revoluce", podpořilo deset soudců, proti byli čtyři. Politická reforma, kterou toto rozhodnutí odstartovalo, začne v lednu 2006 a značně posílí pravomoci parlamentu na úkor kompetencí prezidenta Juščenka.