Článek
Investigativci z organizace ProPublica ve svém článku uvádějí, že se dostali k „velké studnici” dat amerického Interního finančního úřadu (IRS), která odhalila daňová přiznání tisíců nejbohatších lidí ve Spojených státech za nejméně 15 let.
„V roce 2007 nezaplatil Jeff Bezos, tehdy multimiliardář a dnes nejbohatší člověk na světě, ani cent federální daň z příjmu. Stejný čin se mu podařil v roce 2011,” píše server, který za svou práci získal už pět Pulitzerových cen.
In 2007, Bezos did not pay a penny in federal income taxes. Again in 2011. In 2018, Elon Musk also paid no federal income taxes.
— karim doumar (@karimdoumar) June 8, 2021
Bloomberg managed to do the same recently. Carl Icahn did it twice. George Soros paid no federal income tax 3 years in a row. https://t.co/a0imOZl74a
Jako další příklad uvádí zakladatele automobilky Tesla a vizionáře Elona Muska, který na federálních daních nic nezaplatil v roce 2018. Musk je v současnosti považovaný některými žebříčky za druhého nejbohatšího člověka na světě.
Miliardář Bezos se chystá příští měsíc do vesmíru
„Tyto informace v součtu nabourávají základní mýtus amerického daňového systému: že všichni přispívají spravedlivým dílem a že nejbohatší Američané platí nejvíce,” stojí dále v článku.
Platí jen zlomek příjmů
Mezi boháče, kterým se podařilo vyhnout daňové povinnosti, ProPublica řadí například někdejšího starostu New Yorku a prezidentského kandidáta Michaela Bloomberga, finančníka George Sorose nebo třeba investora Warrena Buffeta.
Poslední jmenovaný přitom před časem vyzval k tomu, aby se zdanění nejbohatších obyvatel (takzvaného jednoho procenta) zvedlo.
Musk potopil jediným tweetem kurz bitcoinu o 150 000 korun
„Záznamy IRS ukazují, že ti nejbohatší mohou – a to zcela legálně – platit daň z příjmu, která odpovídá jen malému zlomku z těch stovek milionů, ne-li i miliard, o které jejich majetky každý rok narostou,” pokračuje text.
ProPublica vysvětluje, že američtí miliardáři využívají velice specifickou strategii pro vyhýbání se daňovým povinnostem. Jejich bohatství totiž pochází z raketově rostoucí hodnoty jejich aktiv, jako jsou akcie či majetek. Tyto zisky nejsou americkými zákony definovány jako zdanitelný příjem, pokud (a dokud) ho miliardáři neprodají.