Článek
„Zdá se, že (Johnson) učinil úmyslné rozhodnutí nasměrovat Británii na kolizní kurz s Evropskou unií a Irskem ohledně brexitových vyjednávání,“ citovala z Coveneyho komentáře agentura Reuters.
„Výroky britského premiéra včera (ve čtvrtek) v Dolní sněmovně tomuto procesu rozhodně nepomohly,“ uvedl dále ministr.
Johnson ve čtvrtek před britskými poslanci prohlásil, že pro ratifikaci podmínek britského odchodu z Unie je nutné z nich vyškrtnout takzvanou irskou pojistku. Mechanismus navržený kvůli zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem podle premiéra zbavuje Británii „ekonomické nezávislosti a samosprávy“.
Johnson trvá na tom, že si přeje brexit s dojednanými podmínkami, podle Coveneyho ale jeho aktuální přístup k dohodě nepovede. „Budeme si muset počkat, jestli se vyjádření přicházející z Londýna v následujících týdnech nezmění,“ dodal irský šéf diplomacie.
Protokol o Irsku a Severním Irsku známý jako pojistka by Británii udržel v bezcelní zóně EU i po brexitu, na Severní Irsko by se podle něj dále vztahovala část pravidel jednotného unijního trhu. Začal by platit po přechodném období, které je rovněž součástí „rozvodové“ dohody, a to v případě, že by se v rámci dalších vyjednávání nepodařilo zajistit zachování „neviditelné“ hranice.
Podle Johnsona lze otázku režimu na irské hranici vyjasnit až po vystoupení z Unie. Představitelé EU ale varují, že i v případě brexitu bez dohody by bylo přijetí pojistky podmínkou pro zahájení rozhovorů o novém partnerství mezi Británií a evropským blokem.