Článek
V angličtině se kroku říká „cabinet reshuffle“. Kabinet je nejvyšší orgán vlády složený z nejvýznamněji postavených ministrů a premiéra.
Britský deník Guardian dává výměny ministrů do kontextu se skandálem „Partygate”, tedy zjištěním, že se zaměstnanci Johnsonovy kanceláře v době nejpřísnějších koronavirových lockdownů bavili na večírcích, zatímco se normální občané nesměli s nikým stýkat.
Nechal jste na svobodě zneužívače dětí, obvinil Johnson šéfa opozice Starmera
V Heaton-Harrisovi vidí Johnson klíčového spojence, jednoho z nejloajálnějších kolegů. Nově bude zastávat funkci takzvaného „stranického biče” (angl. party whip). I ten je součástí kabinetu, je to de facto člověk, který dohlíží na to, aby poslanci hlasovali v souladu s vládním programem.
Britská poslankyně tvrdí, že ji vyhodili z ministerstva, protože je muslimka
Ve funkci Heaton-Harris nahradil Marka Spencera, který čelil kritice za nestandardní praktiky. Údajně některé Johsnonovy kritiky vydíral, jedné z poslakyň měl dokonce říct, že pro ni není ve vládě místo, protože je muslimka.
Rees-Mogg dál v kabinetu, jen v jiné roli
Druhá výrazná změna v kabinetu se týká postavy Jacoba Rees-Mogga, který dosud zastával roli šéfa pro legislativní otázky. Od úterý je ministrem pro brexitové příležitosti, což není překvapením, jelikož byl vždy jedním z nejhlasitějších odpůrců členství Británie v Evropské unii.
Slibované změny v Downing Street: Johnsonovi pomůže i ministr úřadu vlády
Již zmíněný Spencer nebude ležet ladem, ujme se povinností, které měl dosud na starosti Rees-Mogg.
Poslední zajímavou změnou je povýšení Jamese Cleverlyho do role ministra pro evropského záležitosti.
Boris Johnson obměňuje kabinet. Raab je novým britským vicepremiérem
Britský premiér už k přeskupení kabinetu přistoupil dvakrát. Nejprve v únoru 2020, podruhé pak v září 2021.