Článek
Děje se tak přitom v době, kdy se stále interně vyšetřuje kauza večírků v premiérském sídle – vysoce postavená úřednice Sue Grayová zkoumá, zda Johnson porušil pravidla tehdejšího lockdownu a zda o tom veřejnosti lhal.
Večírky v sídle Johnsona už začíná vyšetřovat i londýnská policie
V centru nynější kauzy stojí zvířecí útulek Nowzad, který v Afghánistánu provozoval bývalý britský mariňák Pen Farthing. V jednom z nyní zveřejněných e-mailů jistý vládní představitel upozorňuje koordinátory evakuačních operací, že útulek má „velkou publicitu“ a že „premiér právě povolil evakuaci jejich zaměstnanců a zvířat“.
Nakládali Američané
Tentýž den kontaktovala Johnsonova sekretářka Trudy Harrisonová charterovou společnost, aby zajistila letadlo pro evakuaci zvířat a personálu útulku, upozornila Sky News. Spoj ovšem financovaly soukromé dary a Farthing trvá na tom, že operace si nevyžádala žádné britské vládní zdroje. I s nákladem zvířat do letadla pomáhali prý američtí, nikoliv britští vojáci.
Britská vláda kvůli skandálům údajně vydírá vlastní poslance
„Nadále platí, že pan premiér v tomto případě nedal činitelům žádné konkrétní pokyny k akci,“ vzkázal nyní Johnsonův mluvčí.
Už loni však bývalý zaměstnanec ministerstva zahraničí Raphael Marshall vypověděl, že zvířata byla evakuována na přímý premiérův rozkaz. Nově zveřejněné e-maily jeho tvrzení podporují. Naopak Johnsonova slova – a to je pro oslabeného premiéra ten hlavní problém – v tomto světle působí jako lži.