Hlavní obsah

Chaos v Jižní Koreji: Prezident vyhlásil stanné právo, nakonec ho musel zrušit

Aktualizováno

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol oznámil, že stanné právo, které v úterý v zemi vyhlásil, nakonec zruší. Poslanci, i když do parlamentu vtrhla armáda, zhruba po dvou hodinách od vyhlášení stanného práva odhlasovali, že je neplatné. A vláda, potažmo prezident ho podle ústavy zrušit musel. Stalo se tak po ranním jednání kabinetu. Stanné právo tak platilo asi šest hodin. Armáda následně zrušila dekret, který s vyhlášením souvisel.

Nepořádek v budově parlamentu v SouluVideo: Reuters

Článek

„Abych ochránil liberální Jižní Koreu před hrozbami, které představují severokorejské komunistické síly, a abych eliminoval protistátní živly, vyhlašuji tímto výjimečné stanné právo,“ oznámil odpoledne SEČ jihokorejský prezident ve svém televizním projevu. Vystoupil krátce před půlnocí tamního času, projev nebyl předem hlášený a všechny překvapil.

Jihokorejský prezident vyhlásil stanné právoVideo: AP

Opozice následně vyzvala lidi, aby přišli před parlament, a poslanci se snažili do budovy dostat. O totéž se snažila i armáda. Ta uvedla, že stanné právo platí, dokud ho prezident nezruší. Ten tak ale podle zákona musel učinit, pokud se na tom parlament shodne.

Vojáci následně v noci vstoupili do jihokorejského parlamentu, kde se o prezidentově kroku vyhlásit stanné právo hlasovalo. Pro zrušení byli nejen opoziční poslanci, ale i ti vládní. Prezidenta totiž za jeho krok kritizoval i předseda jeho strany.

Záběry z jednacího sálu jihokorejského parlamentu po vyhlášení stanného právaVideo: AP

Na střeše budovy přistávají vrtulníky a na místě panuje chaos, popisovala BBC dramatické chvíle v parlamentu. Poslanci se rozhodli v budově parlamentu zůstat pro případ, že by se prezident snažil parlament rozpustit.

Na sociálních sítích se podle britské BBC začaly šířit záběry, na kterých je vidět mnoho policejních jednotek blokujících budovu parlamentu v hlavním městě Soulu. Jihokorejská média zároveň informují, že stanné právo znamená mimo jiné to, že tamní armáda pozastavila veškerou činnost parlamentu a politických stran.

Před budovou parlamentu se shromáždily davy lidí, kteří skandují: „Ne stannému právu“, „Svrhněte diktaturu“ a „Otevřete bránu“.

Před budovou jsou desítky policejních hlídkových aut a autobusů pořádkové policie.

Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP

Lidé v ulicích Soulu se snaží dostat přes kordon policistů.

Prezident při vyhlášení stanného práva neřekl, jaká opatření budou přijata. Zmínil nicméně návrh opoziční Demokratické strany, která má v parlamentu většinu. Ta chce odvolání nejvyšších státních zástupců a odmítnutí vládního návrhu rozpočtu. „Národní shromáždění se stalo monstrem podkopávajícím liberální demokracii a národ se nachází v nejistém stavu, balancuje na pokraji zhroucení,“ uvedl v projevu.

„Obnovím normální stav země tím, že se co nejdříve zbavím protistátních sil,“ uvedl dál podle CBS News. Opozici v projevu obvinil, že z národa udělala „drogový ráj“ a vytvořila stav nepořádku škodlivý pro veřejnou bezpečnost. Dále také řekl, že Demokratická strana se pokouší svrhnout liberálně demokratický systém.

Ochromený jihokorejský prezident

Předseda Demokratické strany Lee Jae-myung prohlásil, že prezidentovo prohlášení je protiústavní. V reakci uvedl, že se zákonodárci pokusí sejít a zrušit platnost příkazu, ale obává se, že armáda se je pokusí zatknout.

Poslanci se ale nakonec sešli a konec stanného práva odhlasovali.

Foto: The Presidential Office, Reuters

Jihokorejský prezident vyhlašuje stanné právo.

Jihokorejský prezident od jarních parlamentních voleb, ve kterých zvítězila tamní opozice, ztrácí na popularitě, píše BBC. Nebyl schopen přijímat důležité zákony a místo toho vetoval všechny, které parlament schválil.

Prezident se také proslavil několika skandály, nejznámější se týká jeho manželky, která je obviněna z korupce. Opozice se dlouhodobě snaží zahájit její vyšetřování.

Naposledy bylo v Jižní Koreji stanné právo vyhlášeno v roce 1980, kdy se v zemi nesměly setkávat skupiny o třech a více lidech, zakázaná byla politická činnost, vysoké školy nefungovaly a opozičníci byli zadrženi.

Stanné právo

Dočasné opatření omezující některá občanská práva.

Ve výjimečných případech (válka, občanské nepokoje, živelní pohromy) se používá k rozšíření trestního práva s cílem omezit a odstrašit od páchání některých trestných činů.

Jeho součástí může být zrychlené a zjednodušené trestní řízení.

Výběr článků

Načítám