Článek
Horská služba v pondělí ráno zvýšila počet pohřešovaných osob na 20, podle deníku Il Messaggero jsou mezi nimi Italové, Němci, Rumuni a Češi.
„Oficiální informace od italských úřadů zatím nemáme. Situace na místě není příliš přehledná, záchranná operace tam ještě pokračuje,” řekla Mariana Wernerová z odboru komunikace českého ministerstva zahraničí.
Pozemní záchranáři byli v neděli večer kvůli dalšímu možnému sesuvu z místa odvoláni, pět nasazených helikoptér pátralo dál i s pomocí dronů s termokamerami.
„Stále probíhají kontroly majitelů 16 aut, která se v současné době nacházejí na parkovištích v blízkosti přístupových cest do oblasti,” uvedla horská služba.
Záběry hroutícího se ledovce v Alpách. Zahynulo pod ním šest lidí
V pondělí odpoledne má na místo přijet italský premiér Mario Draghi. Už dorazily dvě skupiny příbuzných obětí, jejichž těla byla převezena na zimní stadion v obci Canazei, kde byla zřízena smuteční síň.
Při sesuvu ledovce na hoře Marmolada bylo zraněno osm lidí včetně dvou cizinců, jejich národnost ale italská média neuvádějí. V neděli večer bylo pozemní pátrání odvoláno, pětice helikoptér po případných přeživších pátrala dále. Nasazeny byly také drony s termokamerami.
Agentura ANSA dříve uvedla, že identifikace obětí bude obtížná, protože těla byla „roztrhána proudem ledu a kamení“.
K uvolnění ledovce došlo v italských Alpách v blízkosti vrcholku Marmolada.
„Slyšeli jsme hluk, jako když velmi silně prší, otočili jsme se a viděli šest nebo sedm lidí, kteří začali utíkat, aby unikli, ale velmi rychle dorazila černá vlna a všechno zasypala,“ řekla v rozhovoru se stanicí Tgr Rai Trentino žena, která se na horu vydala se svým mužem. „Byli tam horští vůdci, kteří nás za chvíli uklidnili a zavolali záchranáře. Řekli nám, co máme dělat,“ dodala.
„Něco takového jsem na Marmoladě ještě neviděl. Nebyla to obvyklá zimní lavina, druhý nebo třetí stupeň; to byla příroda. Pokud bychom chtěli provést srovnání se stavbou, mohli bychom mluvit o selhání konstrukce,“ řekl agentuře ANSA jeden ze záchranářů. „Je jasné, že jde o meteorologickou záležitost, kterou nedokážou předpovědět ani ti nejlepší průvodci,“ dodal.
V sobotu byl na vrcholku Marmolady, která je se 3343 metry nad mořem nejvyšší horou Dolomit, naměřen teplotní rekord deset stupňů Celsia. „To je extrémní vedro,“ řekl italské státní televizi RAI alpský záchranář Walter Milan. „To je něco naprosto mimořádného,“ dodal.