Článek
Peter Harf, mluvčí rodiny, řekl nedělníku Bild am Sonntag (BamS), že ačkoli se členové rodiny k éře nacismu nikdy nevyjadřovali, Albert Reimann starší a jeho syn Albert Reimann mladší, kteří zemřeli v letech 1954 a 1984, „se provinili a patří do vězení“.
German billionaire family that owns Einstein Bros. Bagels admits Nazi past - The Washington Post
— Global News Archive (@immitateNews) 26. března 2019
Peter Harf, who heads the Reimann family's... https://t.co/Qwa3uJ4EkU
BamS s odvoláním na dosud nezveřejněné historické dokumenty z několika německých archivů napsal, že Reimannovi zneužívali ruské civilisty a francouzské zajatce na nucené práce. Tato tvrzení podpořilo i interní vyšetřování, jímž dědicové holdingu před třemi lety pověřili historika Paula Erkera z Mnichovské univerzity. „Ulevilo se nám, že je to už venku,“ citoval BamS zdroj z rodiny. Harf, člen vedení JAB Holding Company, dodal, že dědici zjištění zveřejní a na charitativní účely věnují deset milionů eur.
Banky, káva, parfémy |
---|
Časopis Manager Magazin odhadl majetek Reimannových v roce 2018 na 33 miliard eur (849 mld. korun). |
To z ní činí druhou nejbohatší rodinu v Německu. |
Podnikají v bankovnictví, potravinářském průmyslu a kosmetice. |
Do portfolia patří mimo jiné značky Jacobs, Colgate, Gucci či Calvin Klein. |
Dopis Himmlerovi: jsme čistí árijci
Historik Christopher Kopper z univerzity v Bielefeldu, který se k dokumentům rovněž dostal, nepochybuje: „Otec a syn Reimannovi nebyli političtí oportunisté, nýbrž nacisté z přesvědčení.“ Dokumenty potvrzují, že rodina už v roce 1931, dva roky předtím, než se nacisté dostali k moci, věnovala peníze SS.
Albert mladší psal 1. července 1937 Heinrichu Himmlerovi, jenž jako říšský vůdce SS organizoval holokaust: „Jsme víc než stoletý, čistě árijský rodinný podnik. Majitelé jsou bezvýhradnými stoupenci rasové čistoty.“