Článek
„Myslím, že válka se vyvinula úplně jinak, než si Vladimir Putin představoval. Toto je pravděpodobně jeho nejhorší scénář, scénář z nočních můr,“ uvedl Dannatt.
Připomněl, že před půl rokem západní média očekávala rychlý postup ruské invaze na Ukrajinu a svržení ukrajinské vlády a prezidenta Volodymyra Zelenského.
Ukrajina se ovšem pod ruskou nadvládou neocitla a Rusové se podle Dannatta museli přizpůsobit situaci.
Analytici: Rusko mlží, cíle na Ukrajině nezměnilo
Generál zároveň přiznal, že se Rusům alespoň povedlo vytvořit pozemní vojenský koridor z Krymu přes Mariupol až do Ruska.
Rusové se ale především soustředí na dobytí Doněcku a Luhansku, nikoli na původně zamýšlené dobytí ukrajinského hlavního města Kyjeva.
Ruské ostřelování dělostřelectvem podle Dannatta chvilku na východní frontě fungovalo, to se však v posledním měsíci změnilo.
„Západ poskytl velmi účinné dělostřelecké systémy s dlouhým dosahem, které Rusy zahnaly zpátky,“ komentuje k vývoji války.
Sebevědomí Ukrajinci teď podle něj chystají protiofenzivu s cílem dobýt zpátky město Cherson. Uskutečnit se však může nejdřív na podzim, podotýká.
„Celé to znovu mění situaci pro prezidenta Putina. A v reakci na tuto možnou protiofenzivu Ukrajinců museli Rusové snížit četnost útoků na Donbasu a posílit v Chersonské oblasti,” uvedl Dannatt.
Rusové ztrácejí na Krymu půdu pod nohama, symbol síly jim ničí exploze
„A nakonec také docházelo k zásahům na Krymu, a to Rusy vážně znepokojilo,“ uzavřel britský generál s tím, že válka rozhodně nejde podle Putinových představ a potrvá ještě dlouho.
Ruských útoků na Ukrajině přesto v posledních dnech přibývá. V pondělí ráno ukrajinský generální štáb uvedl, že byli Rusové částečně úspěšní při útoku na jihu u Mykolajivu.
Minulý týden ale na anektovaném poloostrově Krym zasáhly rakety vojenské sklady a letiště, útoky se přisuzují ukrajinským speciálním silám.
Ruská invaze na Ukrajinu 24. srpna vstoupí do prvního půlroku svého trvání.