Článek
Ministryně v úřadu prezidenta Khumbudzo Ntshavheniová tento postoj odůvodnila slovy, že JAR „nehodlá riskovat válku“ s Ruskem.
„Místopředseda ruské bezpečnostní rady (Dmitrij Medvěděv) naznačil, že jakékoli zadržení prezidenta Putina by se rovnalo vyhlášení války,“ řekla Ntshavheniová podle jihoafrického serveru Eyewitness News. „Nemyslím si, že naše země chce vyhlásit Rusku válku,“ dodala.
🇷🇺🇿🇦 President of #Russia Vladimir #Putin had a telephone conversation with President of the Republic of South Africa Cyril #Ramaphosa at the South African side’s initiative
— Russia in RSA 🇷🇺 (@EmbassyofRussia) May 13, 2023
Read in full: https://t.co/hWP1E1qxxk pic.twitter.com/VhHPed4b28
Jihoafrická ministryně zahraničí Naledi Pandorová nedávno oznámila, že JAR už rozeslala pozvánky na zmíněný summit všem čelným představitelům členských zemí, tedy i Putinovi, a že konečné rozhodnutí, jak naložit se zatykačem haagského Mezinárodního trestního soudu (ICC) na šéfa Kremlu, bude náležet prezidentu Ramaphosovi. Tvrdila nicméně, že „závazky jsou jasné“.
Jihoafrická republika je jedním ze 120 signatářských států ICC, které mají za povinnost Putina po vstupu na své území zadržet. Soud vydal letos v březnu příkaz k zadržení ruského prezidenta a jeho zmocněnkyně Mariji Lvovové-Bělovové v souvislosti s nezákonnými deportacemi ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Moskva obvinění odmítá.
Moskva jurisdikci ICC neuznává
Moskva stále nesdělila, zda Putin do JAR osobně přijede. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nedávno řekl, že Rusko bude na summitu BRICS „řádně zastoupeno“ a že Moskva jurisdikci ICC neuznává.
Také podle dřívějšího vyjádření mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové nemají rozhodnutí ICC žádný význam a případné zatykače jsou právně neplatné. Putin od začátku ruské agrese na Ukrajině loni v únoru dosud nenavštívil žádnou zemi, která by spadala pod jurisdikci ICC.