Článek
V úterý císař Akihito (85) dobrovolně odstoupil. O den později pak panování nad jediným císařstvím na světě převezme jeho nejstarší syn, korunní princ Naruhito (59) a nebude u toho chybět trojice pozoruhodných předmětů: meč, drahokam a zrcadlo.
„Patří mezi šintai, materiální předměty pojímané v japonské mytologii jako bydliště bohů – kami,“ vysvětluje v televizi NHK Manitiró Agamawa, religionista z univerzity v Ósace.
Výměna na trůnu |
---|
Pětaosmdesátiletý císař Akihito abdikoval v úterý, učinil tak ze zdravotních důvodů. Trůnu se vzdal po 30 letech ve prospěch staršího ze svých dvou synů. Novým japonským císařem se o půlnoci místního času (v úterý v 17:00 SELČ) stal 59letý Naruhito. Nástup na Chryzantémový trůn formálně potvrdí na středeční ranní ceremonii, které se podle tradice nesmí účastnit ženské příslušnice císařské rodiny, tedy ani Naruhitova choť Masako a dcera Aiko. |
Zdroj: ČTK |
Všechny tři artefakty pamatují přes dva tisíce let a podle zákona jsou neoddělitelně navázány na trůn. A ty, kteří je viděli na vlastní oči v plné kráse a lesku, lze spočítat na prstech jedné ruky.
Když na veřejnost, tak pouze zabalené
Výhradně císař a nejvyšší duchovní šintoistické víry je spatřili, takže o jejich tvarech a barvách kolují jen vágní domněnky.
Při nejrůznějších ceremoniích, jež doprovázejí výměnu na trůnu, budou insignie pečlivě zabaleny a chráněny před zraky veřejnosti.
„Ztělesňují vladařovu bezúhonnost, chrabrost, vůli jednat čestně a moudrost. Teprve až se jich císař ujme, stane se skutečným vládcem, stejně jako ve středověku německý císař s korunou, říšským jablkem a žezlem,“ uzavírá Agamawa.