Článek
"Naše země kolonizací a invazí způsobila obrovské škody a bolest lidem v mnoha zemích, zejména našim asijským sousedům," uvedl Koizumi.
"Pokorně přijímáme tato historická fakta a ještě jednou bychom chtěli vyjádřit soustrast všem obětem války, doma i v zahraničí. Japonsko už nikdy nepůjde touto cestou," dodal. Omluvu směřoval zejména sousedním zemím, konkrétně Číně a Severní Koreji, Jižní Koreji.
Obřad v jeskyni Jasukuni
Tisíce lidí dnes proudily do šintoistické svatyně Jasukuni zasvěcené japonským vojákům, kteří zemřeli za vlast od roku 1853. Mezi 2,5 milióny vzpomínanými je i 14 válečných zločinců, jež odsoudil spojenecký tribunál po roce 1945.
Památku obětí si mimo jiné připomnělo 50 poslanců japonského parlamentu včetně představitele vládní strany Šinza Abeho. Nechyběli ani ministr zdravotnictví, práce a sociální péče Hidehisa Ocudži, ministryně ochrany životního prostředí Juriko Koikeová a nacionalisticky vystupující starosta Tokia Šintaró Išihara. Naopak odpůrci návštěv svatyně se před budovou střetli s policií.
Druhá světová válka oficiálně skončila 15. srpna 1945, když císař Hirohito oznámil svému lidu, že se Japonsko vzdává; 2. září pak Tokio porážku stvrdilo i podpisem.