Článek
Letošní již druhá velrybářská výprava přitom plánuje pro "vědecké účely" také lov plejtváků obrovských. "Zjistili jsme, že se jejich počet zvyšuje, a proto jsme je tentokrát připojili," zdůvodnil rozhodnutí Kendži Masuda z japonského ministerstva pro rybolov. V roce 2007 má být podle něj lov rozšířen i o další vymírající druh - keporkaky.
"Eventuální přírůstky plejtváka obrovského nemohou nijak zdůvodnit lov těchto kytovců, které chrání všechny myslitelné konvence," kritizovala japonské velrybáře Petra Deimerová z hamburské Společnosti pro ochranu mořských savců.
"Může jít o stejné velryby, které migrují Tichým oceánem a jež pozorují turisté u australských nebo novozélandských břehů," varoval včera novozélandský ministr životního prostředí Chris Carter. "Většina států světa uznává, že zabíjení pro vědecké účely není nutné. Jen Japonsko si myslí opak. Zabíjet velryby je stejné jako zabíjet tygry nebo gorily," dodal.
Ekologové: Obchod pod pláštíkem vědy
Komerční lov velryb Mezinárodní velrybářská komise (IWC) sice zakázala již v roce 1986, povoluje však výjimečné zabíjení pro vědecký výzkum. Japonsko tuto klauzuli podle ekologů cíleně zneužívá pro obchodní účely.
Také organizace Greenpeace zabíjení kytovců kritizuje s tím, že vědecké výsledky japonských expedicí jsou téměř nulové a veškeré maso skončí v tržnicích, kde se prodává za horentní sumy.
Současná expedice, jejíž flotilu vede loď Nišin Maru, by se do Japonska měla vrátit v polovině dubna.