Článek
V reakci na vývoj ukrajinské krize z konce roku 2013 země EU loni na počátku března rozhodly o zmrazení financí a prostředků osob odpovědných za zneužívání ukrajinských peněz nebo za porušování lidských práv v zemi.
Portnov, podle dokumentu „bývalý poradce ukrajinského prezidenta" Viktora Janukovyče, byl na seznam zařazen s platností od 6. března 2014. Zdůvodněním bylo, že je proti němu vedeno trestní řízení v souvislosti se zneužitím ukrajinských prostředků a jejich nezákonným převodem do zahraničí.
Portnov se obrátil na evropský soud, z postižených přitom nebyl jediný, kdo tak učinil. Ještě před rozhodnutím ale bylo jeho jméno od 5. března 2015 ze seznamu vyškrtnuto.
Podle názoru soudu byl dotyčný na seznam zařazen jen na základě dopisu ukrajinského Nejvyššího státního zastupitelství, které informovalo, že je vůči němu vedeno vyšetřování. „Tento dopis nijak blíže neupřesňuje trestné činy vytýkané A. Portnovi ani jeho odpovědnost za ně," upozornil v pondělí soud. Proto podle soudu zařazení Portnova na seznam neodpovídalo kritériím pro osoby, jejichž prostředky měly být zmrazeny.
Některé evropské sankce neuspěly
Mluvčí EU Maja Kocijančičová v reakci uvedla, že evropské instituce soudní rozhodnutí podrobně zkoumají a teprve poté rozhodnou o dalším postupu. „Jedná se o právní rozhodnutí soudu, není to politické rozhodnutí učiněné vládami zemí unie," upozornila mluvčí.
Tento typ sankcí EU naposledy upravila letos na počátku června, kdy je o devět měsíců prodloužila třem osobám a o čtyři měsíce osobě čtvrté. Není to přitom poprvé, co evropské sankce nejrůznějšího typu u soudu neuspěly. Známý je případ z loňského prosince, kdy Soudní dvůr EU rozhodl kvůli formálním nedostatkům o dočasném vyřazení palestinského hnutí Hamas z unijního seznamu teroristických organizací.