Článek
Janukovyč se svým požadavkem snaží řešit krizi v zemi vypuknuvší po sporných volbách. Již dříve naznačil, že uvítá nové hlasování, ukáže-li se, že to předešlé bylo zmanipulované.
Nedůvěra vládě
Ukrajinský parlament dnes také odhlasoval nedůvěru vládě Janukovyče. Návrh na vyslovení nedůvěry vládě prošel jen o tři hlasy. Podpořilo jej 229 poslanců, potřeba bylo 226 hlasů.
Přijat byl jen několik minut poté, co dosluhující prezident Leonid Kučma podpořil úplně nové volby hlavy státu a nikoli jen jejich druhé kolo.
"Je to vítězství nejen pro opozici, ale také pro celý ukrajinský lid," řekl opoziční poslanec Roman Zvarič.
Odpor Janukovyče
Premiér Viktor Janukovyč odmítá nedůvěru akceptovat. Podle některých právních expertů by měl dosluhující prezident Leonid Kučma nyní ale vládu rozpustit. Provládní tábor však tvrdí, že tento krok by byl protiústavní.
Kučma údajně nemůže podle ústavy rozpustit vládu rok poté, co parlament schválil její programové prohlášení.
"Nikdy toto rozhodnutí neuznám... Schválili toto rozhodnutí z politického hlediska. Ale je v rozporu se zákonem, je v rozporu s ústavou," komentoval rozhodnutí poslanců sporný vítěz prezidentských voleb během přestávky v jednání s mezinárodními zprostředkovateli.
Ukrajinský parlament se sešel na mimořádné schůzi hned ráno. Budovu instituce obklopily tisíce Juščenkových stoupenců. Demonstranti navíc ráno na výzvu včerejší opozice obnovili blokádu vlády. Úředníci se proto nedostali do práce.
Setkání politiků
Ukrajinskou krizi se pokoušejí řešit rovněž prezidenti Polska a Litvy Aleksander Kwašniewski a Valdas Adamkus, kteří dnes přiletěli na Ukrajinu.
Ve vyjednávání je podpoří i vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana. Ten pobývá v Kyjevě již od včerejší noci.
Trojice politiků by se měla dnes setkat s odstupujícím prezidentem Leonidem Kučmou i s oběma prezidentskými kandidáty - premiérem Viktorem Janukovyčem a vůdcem opozice Viktorem Juščenkem. Jednání se má zúčastnit také předseda ruského parlamentu Boris Gryzlov.
Jen krok od finanční krize
Státní média dnes zveřejnila, že země je blízko finanční krizi. Řada občanů se totiž v nastávajícím zmatku snaží vybrat z bank své úspory, což ztěžuje chod ekonomiky.
Ukrajina protestuje proti výsledkům voleb z neděle 21. listopadu už deset dní. Počty lidí v ulicích sice slábnou, přesto jich každý den vyjdou jen v Kyjevě prosazovat svou věc desítky tisíc.