Článek
Kučma své stoupence vyzval, aby jej protesty podpořili. "Přišel jsem za vámi, abych vám poděkoval v této nelehké době. Musím se vám poklonit. Veliké díky," řekl tisícům sympatizantům v Kyjevě.
Začínají se také ozývat hlasy o možném rozbití země. Poslanci z východoukrajinské Doněcké oblasti dnes navrhli uspořádání referenda o vytvoření autonomní republiky regionu spolu s Krymem.
Stane se tak v případě, když prezidentem nebude oficiální vítěz sporných voleb Janukovyč.
Hledá se kompromis
Schůzky prezidentských rivalů u Kučmy se zúčastnili rovněž evropští zprostředkovatelé. Ti se snaží přispět k řešení krize kolem nedělních prezidentských voleb.
Ke Kučmovi dorazil například vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční politiku Javier Solana a litevský prezident Valdas Adamkus.
Agentura Interfax sdělila, že se jednání zúčastní i předseda dolní komory ruského parlamentu Boris Gryzlov a generální tajemník Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Ján Kubiš.
Odstupující hlava státu už přitom dopoledne přijala polského prezidenta Alexandra Kwašniewského. Právě Varšava se ujala mise, jež se snaží tábory Janukovyče a Juščenka přivést k jednacímu stolu.
Zatím bez násilností
Desítky tisíc lidí zaplnily dnes ráno přístupové cesty k sídle prezidenta a vlády. V obklíčení se tak ocitla velká část vlády. Brány hlídají tři řady příslušníků bezpečnostních sil. Policisté proti protestujícím zatím nezakročili. Vše zatím probíhá poklidně.
V Kyjevě je zhruba 18 tisíc příslušníků ozbrojených složek. Ozývají se i hlasy, že na Ukrajinu dorazily speciální jednotky z Ruska. Tamní prezident Vladimir Putin však zásah ve prospěch Janukovyče, i možné vyslání jednotek, ostře odmítl.
V sobotu by se na mimořádném zasedání měl sejít ukrajinský parlament. Poslanci se chystají debatovat o krizi vyvolané spornými prezidentskými volbami. Jednání se mají zúčastnit všechny strany s výjimkou Strany ukrajinských regionů premiéra Viktora Janukovyče.