Článek
Spojené státy
tehdy...
8. květen 1945 je znám jako V-D-Day (vítězství nad Německem). V mnoha městech USA tehdy propuklo nadšení, které historik Earl Rickard popsal jako "nejdelší a největší party v dějinách". Válka však pokračovala v Pacifiku, teprve v červnu byla po těžkých bojích dobyta Okinawa. Japonsko se Američanům vzdalo teprve 2. září.
...a dnes
8. května bude ve Washingtonu odhalen monumentální památník účastníkům války, v mnoha městech se uskuteční vojenské přehlídky a sejdou se veteráni osvobozování Evropy. Spojené státy však chystají hlavní oslavy až na září.
Velká Británie
tehdy...
Německá kapitulace v Evropě (V-E-Day) vyvolala v Británii nadšení, i když za významnější událost považovali Britové D-Day, vylodění spojenců v Normandii a postup spojeneckých vojsk přes Francii na východ. Británie tou dobou žila ale spíš vnitropolitickými problémy, které v červenci vyvrcholily volebním krachem válečného hrdiny Winstona Churchilla.
... a dnes
Británie chystá především skromnější oslavy. Na londýnském Trafalgar Square proběhne velký jazzový koncert a desítky menších oslav pořádají po celé zemi kluby veteránů. Podrobnosti na webové stránce www.60wwii.mil
Francie
tehdy...
V květnu 1945 bylo celé území Francie od německých okupantů již několik měsíců osvobozené. Například do Paříže vstoupily jednotky francouzského generála Leclerka koncem srpna 1944. 7. května 1945 podepsal v Remeši generálplukovník Jodl bezpodmínečnou kapitulaci všech německých vojsk.
...a dnes
Francie slaví porážku nacistického Německa jako státní svátek 8. května. Prezident Jacques Chirac v neděli položí tradičně věnec u Vítězného oblouku na Champs-Elysées a oslavy se na víkend chystají i do Remeše. Největší ceremonie spojené s koncem války ale má země již za sebou, když loni v červnu slavila 60. výročí vylodění v Normandii.
Rusko
tehdy...
Den vítězství připadl na 9. května, kdy nad ránem moskevského času Němci podepsali v Berlíně-Karlshorstu se SSSR separátní bezpodmínečnou kapitulaci. Mnoho účastníků Velké vlastenecké války, jak se v Rusku tradičně nazývá, má dodnes v paměti Stalinův rozhlasový projev z téhož dne, v němž řekl, že Evropě nastává čas svobody.
...a dnes
V Moskvě proběhnou hlavní oslavy konce války. Na pozvání Vladimira Putina se sjedou veličiny světa z řad spojenců i poražených: americký prezident Bush, francouzský prezident Chirac, britský premiér Blair, německý kancléř Schröder a japonský premiér Koizumi.