Hlavní obsah

Jak se volí papež: Kardinálové odříznutí od světa a kouř nad Vatikánem

4:34
4:34

Poslechněte si tento článek

Po smrti papeže a nezbytných smutečních ceremoniích musí dojít k volbě nového Svatého otce. Ten se volí na shromáždění zvaném konkláve, které má jasně daná pravidla.

Foto: Matteo Minnella, Reuters

Pohled na baziliku sv. Petra v Římě

Článek

Konkláve (z latinského „clausum cum clave, česky „uzamčen na klíč“) je shromáždění kardinálů volících papeže. Koná se v Sixtinské kapli ve Vatikánu a papež Řehoř X. ve 13. století prosadil, aby se konalo v uzavřeném prostoru s minimálním pohodlím. Tím se urychlila volba a zkrátila doba, po kterou je papežský stolec prázdný. Řehoř byl patrně veden tím, že jeho volba trvala 31 měsíců a byla nejdelší v dějinách církve.

Kardinálové podle rozhodnutí nebyli omezeni pouze uzavřeným prostorem, který nesměli opouštět. Když se nemohli shodnout, začal jim být snižován přísun jídla z venku. První omezení přicházelo po třech dnech, po dalších pěti dnech dostali jen chléb, víno a vodu.

Hlasování se i v dnešních dobách koná v Sixtinské kapli a dohlíží na ně camerlengo (kardinál-komorník). Den, kdy konkláve začíná, zahajuje bohoslužba v chrámu sv. Petra. Odpoledne se kardinálové odeberou do Sixtinské kaple. Zde složí přísahu mlčenlivosti a poté ceremoniář přikazuje „Extra omnes (česky všichni ven)“. Ti, kteří se volby neúčastní, musí kapli opustit, dveře jsou uzavřeny a volba začíná.

Také současná izolace je poměrně tvrdá: kardinálové hlasují, jedí a spí v uzavřeném prostoru, dokud není zvolen nový papež. Nemají přístup k televizi, rozhlasu, novinám a časopisům, internetu a zakázány jsou i mobilní telefony.

Nesmějí komunikovat s pomocným personálem, který zajišťuje úklid, stravování a lékařskou péči a je rovněž pod přísahou mlčenlivosti. Na noc jsou ubytováni ve vatikánském Domě svaté Marty, jenž je však stejně jako Sixtinská kaple pro nepovolané uzavřen.

Odpoledne prvního dne volby se hlasuje jen jednou. Od druhého dne čtyřikrát – dvakrát ráno a dvakrát odpoledne. Na každém z hlasovacích lístků je vytištěn nápis „Eligo in Summum Pontificem (česky volím nejvyšším pontifikem)“. Kardinálové na něj musí jméno svého favorita napsat pozměněným písmem, aby nebylo možné poznat autora, a přeložit jej. Potom každý odnese lístek k oltáři, kde je urna přikrytá talířem. Položí na něj svůj lístek a překlopí ho do urny.

Pravidla pro účastníky konkláve

Zúčastnit se konkláve je povinností všech kardinálů, kteří v den smrti nebo odstoupení papeže nepřekročili věk osmdesáti let, maximální počet volitelů je však 120.

Pokud by jich bylo více, má se za to, že pro tento konkrétní případ je hranice zrušena.

Sejít se musí 15–20 dnů po papežově smrti či odstoupení.

Papežem může být zvolen každý muž, který se může stát katolickým biskupem.

Musí mu být nejméně 35 let a od jeho kněžského svěcení musí uplynout aspoň pět let.

Kromě toho by měl vynikat pevnou vírou, dobrými mravy, zbožností, horlivostí o duše, moudrostí a obezřetností.

Měl by být doktorem, nebo alespoň licenciátem biblických věd, teologie či kanonického práva, promovaným na vysoké škole uznané Apoštolským stolcem, či být opravdu zběhlý v těchto oborech.

Po odevzdání všech hlasů se lístky zamíchají, spočítají a rozloží. Poté jeden ze sčitatelů ohlásí jména kardinálů, kteří získali hlasy. Každý lístek se pak propíchne v místě, kde je vytištěno slovo „Eligo“ (volím), a navléknou se všechny na nit. Pak se spálí.

Právě dým ze spálených lístků je jediným znakem vývoje uvnitř Sixtinské kaple. V kapli byla před volbou umístěna zvláštní kamínka s komínovou rourou vyvedenou nad střechu. Při neúspěšné volbě se v minulosti k lístkům přidávala smůla, čímž vznikal černý dým. Pokud byl nový papež zvolen, přidávala se mokrá sláma a dým měl bílou barvu.

Po potížích z roku 2005 (volba Benedikta XVI.), kdy z komína stoupal dým šedé barvy, došlo na změny. Pro každou barvu kouře byla určena jiná kamna a barvu řídí chemickými přísadami. Pro černý kouř jde o směs chloristanu draselného, antracenu a síry, pro bílý směs chlorečnanu draselného, laktózy a kalafuny.

Když si nový papež zvolí jméno, vzdají mu ostatní kardinálové hold a slíbí poslušnost. Papež se pak oblékne do připraveného nového roucha. Poté zazní z balkonu baziliky svatého Petra tradiční oznámení: „Annuntio vobis gaudium magnum. Habemus Papam!“ (česky: Oznamuji vám radostnou zprávu. Máme papeže!).

Poté je ohlášeno, kdo se stal novým papežem a jaké jméno přijal. Zvolený papež pak předstoupí před dav shromážděný na Svatopetrském náměstí, udělí tradiční požehnání Urbi et orbi a zahájí tak nový pontifikát.

Výběr článků

Načítám