Článek
"Počet případů, kdy Írán neinformoval o svých jaderných materiálech, zařízeních a aktivitách, vzbuzuje znepokojení," uvádí zpráva.
Nejvyšší orgán MAAE zřejmě schválí k tomuto tématu rezoluci, v níž vyjádří svou nespokojenost s nedostatečnou spoluprací Teheránu. Zájem na přijetí rezoluce vyjadřují zejména zástupci USA, kteří požadují odsouzení Íránu za jeho jaderný program, jenž podle amerických zdrojů umožňuje výrobu atomových zbraní.
Íránská vláda všechna obvinění odmítá a opakovaně vyjadřuje ochotu ke spolupráci. Zástupce Teheránu v MAAE Ali Salehi krátce před zahájením zasedání vyjádřil přesvědčení, že bude nalezeno oboustranně přijatelné řešení problému.
Írán si inspektory do země nevpustí
Teherán však zásadně odmítá externí kontroly svých jaderných zařízení. Mluvčí ministerstva zahraničí Hamíd Réza Asefí dnes prohlásil, že nejdříve si Írán musí objasnit, s jakou pomocí mezinárodního společenství ještě může počítat pro svůj civilní jaderný program. Pokud se MAAE ukáže jako "flexibilní", pak Írán bude připraven k řešení problému.
Evropské unii adresoval poznámku, že Teherán nebude akceptovat žádné předběžné podmínky pro budoucí obchodní vztahy s Unií. EU chce podle diplomatických zdrojů plánované prohloubení svých obchodních vztahů s Teheránem posuzovat až podle jeho ústupků v otázce inspektorů.
Dalšími tématy zasedání MAAE, které potrvá do pátku, jsou výsledky inspekcí v Iráku a v Severní Koreji, rozpočtové a správní otázky.