Článek
Svědci uvádějí, že do Rafáhu proniklo nejméně patnáct izraelských tanků a obrněných transportérů. Ze vzduchu pozemní akci podpořily vrtulníky. Ty od půlnoci dvakrát tábor ostřelovaly raketami.
Při prvním náletu byli zasaženi tři ozbrojení muži, kteří na místě zemřeli. Izraelci tvrdí, že šlo o palestinské radikály. Zabiti byli prý i místní vůdci Brigád mučedníků od Al-Aksá.
Při druhém náletu dopadly rakety podle palestinských zdrojů do blízkosti mešity ve čtvrti Tal al-Sultán v době, kdy z ní vycházeli věřící po ranních modlitbách. Umřelo čtrnáct civilistů.
Demolice a panika
Tábor v Rafáhu je odříznut od zbytku pásma Gazy od včerejšího dne. Izraelská armáda s pancéřovými buldozery plní plán vlády Ariela Šarona rozšířit nárazníkové pásmo u hranic s Egyptem.
Za oběť mu mají padnout stovky domů, jak přiznává Tel Aviv. [celá zpráva]
Se zemí jich vojáci srovnali asi stovku. Bez domova se tak ocitlo podle BBC kolem 1100 lidí, včetně dětí. Tisíce Palestinců se navíc daly v panice na útěk.
Mezinárodní organizace sledující dodržování lidských práv ve světě Amnesty International (AI) označila počínání židovského státu za "válečné zločiny" a neodůvodnitelný proces "vytváření kolektivní viny".
Jednání Rady OSN
V oblasti hrozí prohloubení humanitární krize. Čtyři sta narychlo postavených stanů je již přeplněných. O ničení palestinských domů izraelskou armádou má dnes večer na naléhání arabských zemí jednat v New Yorku Rada bezpečnosti OSN.
Očekává se tvrdý boj o přijetí deklarace odsuzující demolice obydlí a "veškerých násilných a teroristických akcí". Izrael v uplynulých letech podle AI srovnal se zemí přes tři tisíce domů.