Článek
V pásmu Gazy by neměl zůstat ani jeden židovský dům, dohodli se politici obou států. Nepomohly ani masivní protesty obyvatelstva, které byly zahájeny začátkem roku 2005.
Před budovou izraelského parlamentu např. v lednu demonstrovalo na 130 000 lidí. Pod transparentem "Nechte lidi rozhodnout" požadovali vyhlášení celonárodního referenda. Izraelský premiér Ariel Šaron však má dostatečnou politickou sílu, aby svůj plán letos uskutečnil.
"Obě strany společně vypracují plán demolic a likvidace materiálu," řekla šéfka americké diplomacie Riceová. Izrael a Palestinci podle ní dospěli k názoru, že vyklizené pozemky po osadnících budou moci Palestinci lépe využít pro své bytové potřeby. Palestinská správa vypracovává plán využití pozemků v bývalých židovských osadách tak, aby tam bylo usazení Palestinců ekonomicky výhodné. "A mezinárodní společenství při tom pomůže," řekla Riceová.
Plánovaný odsun Izraelců z 21 osad v pásmu Gazy a čtyř na západním břehu Jordánu, který má začít v polovině srpna, byl o víkendu hlavním tématem rozhovorů Riceové s palestinským a izraelským vedením. Izraelský odsun z pásma Gazy označila Riceová za nejlepší šanci pro obě strany na znovuoživení dlouho stagnujícího mírového plánu.