Článek
Situace podél izraelsko-libanonské hranice se ve středu vyhrotila poté, co ozbrojenci šíitského hnutí Hizballáh zaútočili na příhraniční izraelská vojenská stanoviště a město Šlomi raketami a minometnou palbou. Izrael odpověděl dělostřeleckou palbou a později náletem na mosty, silnice a pozice Hizballáhu na libanonské straně hranice.
Hizballáh oznámil zajetí dvou izraelských vojáků, které chce vyměnit za libanonské vězně držené v Izraeli. Únos vojáků potvrdil ministr obrany Amir Perec, který obvinil z eskalace násilí podél izraelsko-libanonské hranice vládu v Bejrútu.
Izraelský premiér Ehud Olmert pohrozil libanonským ozbrojencům tvrdou odvetou za útok a svolal na středu večer mimořádné zasedání vlády.
Útok na Gazu přešel do nové fáze
Do pásma Gazy začala izraelská armáda postupovat na několika místech současně. Palestinské zdroje později sdělily, že dvě stíhačky bombardovaly na severu města Gaza auto a dům, který patřil členu vedení palestinského vládního hnutí Hamás. O život přitom prý přišly tři děti a čtyři dospělí, dalších 17 lidí bylo zraněno. Armáda útok potvrdila, ale k obětem se nevyjádřila.
Podle zahraničních komentářů začala nočním útokem nová fáze izraelské ofenzívy s cílem osvobodit izraelského vojáka Gilada Šalita a zastavit palestinské raketové útoky proti území židovského státu.
Izraelského zajatce drží od 25. června ozbrojené křídlo vládního Hamásu a další dvě skupiny. Exilový vůdce Hamásu Chálid Mišal začátkem týdne řekl, že voják může být propuštěn výhradně výměnou za Palestince vězněné v Izraeli. To Izrael vyloučil.
Izrael z pásma Gazy stáhl osadníky i armádu loni a Palestinci tvrdí, že současná ofenzíva je předzvěstí nové okupace. Izraelci od jejího zahájení prý už zabili přes 50 Palestinců.