Článek
Aby Izraelci ochránili vojenské konvoje před atentáty, zakázali Palestincům silnici používat. nástražných zaznamenáno několik pokusů o atentát pronést výbušninu. Palestinský lékař uvedl, že všem třem mrtvým z uprchlického tábora Dir-al-Balah bylo devatenáct let. Zasáhla je palba vedená z tanku. Tvrdí, že nebyli ozbrojeni.
Šaron nevidí mezi Palestinci partnera pro jednání
Izraelský premiér Šaron prohlásil ve vojenském rozhlasu, že Izrael vyklidí všechny osady v pásmu Gazy. Dříve tvrdil, že tam čtyři zůstanou. Odejdou i ze čtyř sídlišť v severní části západního břehu Jordánu. Dodal, že Izraelci budou i po odsunu střežit hraniční silnici mezi pásmem a Egyptem a ponechají pod svou správou přístavy. Izrael bude nadále do pásma dodávat vodu a elektřinu, ale v případě velkého atentátu může být dodávka přerušena. Izraelci před odchodem osady nezničí, jak to učinili při evakuaci Sinajského poloostrova. V pásmu Gazy žije v 21 osadách zhruba 8000 Izraelců, na západním břehu je 145 osad s 200 000 obyvateli.
Šaron považuje rušení některých osad stejně jako výstavbu bezpečnostního plotu za jednostranný plán, který Izraeli zaručí bezpečnost bez bilaterální dohody s Palestinci. "V tomto jednostranném (bezpečnostním) plánu se nepočítá se žádným palestinským státem a tato situace může trvat několik let," řekl Šaron listu Jediot Achronot.
Podle Šarona na palestinské straně chybí partner k mírovým jednáním, protože nejvyšší představitel samosprávy Jásir Arafat nechce zakročit proti teroristickým organizacím. Šaron z nečinnosti obvinili také předsedu palestinské vlády Ahmada Kuráju.
Palestinské vedení se stažením osadníků z pásma Gazy souhlasí, ale přeje si, aby pak Izrael pokračoval v mírových rozhovorech a zrušil okupaci i na západním břehu.