Článek
"Myslím, že mělo cenu udělat toto gesto ..., protože chceme využít všechny cesty, které posílí umírněné síly v palestinských orgánech," zdůvodnil rozhodnutí vlády Olmert. Podle Reuters byla většina ministrů pro osvobození vězněných Palestinců.
Propuštění 250 členů Fatahu, zadržovaných v izraelských věznicích, přislíbil izraelský premiér 25. června při zatím poslední schůzce s Abbásem v Egyptě.
Fatah však nyní podle agentury AP na krok izraelské vlády reagoval zdrženlivě a kritizoval, že nebyl koordinován s palestinskou stranou. "Toto propuštění s námi nikdo nekonzultoval," stěžoval si Saíb Irikát, blízký spolupracovník Abbáse.
Mluvčí hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy, označil propuštění vězněných přívrženců konkurenčního uskupení jako důkaz kolaborace Fatahu s Izraelem. "Měli bychom odmítnout jakékoli propuštění, dokud se na svobodu nedostanou všichni palestinští vězni," prohlásil Samí abú Zuhrí.
Svobodu dostanou ti, kdo nemají "krev na rukou"
Izraelská vláda nyní musí vytvořit seznam osob, na něž se bude propuštění vztahovat. Olmert slíbil, že nikdo z nich "nebude mít krev na rukou". Propuštění Palestinců, kteří byli obviněni ze zabití Izraelců, vyvolalo v minulosti v izraelské společnosti velké rozhořčení.
Další schůzka Olmerta s Abbásem by se mohla uskutečnit koncem příštího týdne. Uvedl to v neděli podle agentury AFP nejmenovaný vysoce postavený činitel palestinské vlády. Neupřesnil však zatím, kdy a kde by se schůzka obou činitelů mohla uskutečnit.